İkamet izni Nasıl Yapılır?

Evlilik İkamet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kategori: İp Uçları | 0

Benim gibi yabancı bir eşe sahip olacaklar için, yardımcı olamasını umduğum yazı serisinin ikincisiyle karşınızdayım. Bu yazıda, Evlilik Sebebiyle İkamet Başvurusu Nasıl Yapılır? cevap vermeye çalışacağım. Bir önceki yazıda Yabancı İle Evlilik İçin Gereken Evraklar hakkında bir yazı paylaşmıştım. İlk başlarda gerek evlilik gerek ikamet işlemleri için gözümüzü korkutan evrak toplama ve teslim aşamaları gibi prosedürler, işin içine girdiğinizde anlıyorsunuz ki o kadar da zor değil. Bu yüzden gözünüzü korkutmasına izin vermeyin. Sakin ve planlı şekilde, araştırma yaparak evrakları toplarsanız işinizi kolayca halledebilirsiniz.

İkamet Başvurusu Yapacakların Dikkat Etmesi Gereken Noktalar,

1- En Önemli Nokta, Hangi tür ikamet alacak olursanız olun, ikamet başvurusuna vize süresi dolmadan İnternet üzerinden başlamanız gerekiyor. Kısacası başvuru yaptığınız zaman çok önemli. Bazı durumlarda ceza ödemek zorunda kalacağınız gibi bazen de sınır dışı edilme söz konusu olabiliyor. Eğer Evlilik Sebebiyle İkamet Başvurusu yapıyorsanız ve resmi olarak evliyseniz, para cezası ödeyerek vize tarihiniz geçse bile başvuru yapabilirsiniz. Siz siz olun bunlarla uğraşmamak için başvurunuzu vize tarihi dolmadan yapın.

2- Başvuruyu İnternet üzerinden yapmanız gerekiyor. Başvurunun bütün aşamalarını anlatan videoyu aşağıda sizlerle paylaşacağım merak etmeyin.  https://e-ikamet.goc.gov.tr/ adresine tıklayarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

Evlilik Sebebiyle İkamet İçin Ödenecek Harçlar,

İlk kez başvuru yapanlar genellikle 1 yıl ikamet izni alabiliyor. 1 yıllık ikamet için vergi dairesine ödemeniz gereken toplam tutar 1.100 TL. Bu parayı nakit olarak yanınızda bulundurmanız gerekiyor. Vergi dairesinden ilk olarak  (vergi numarası yoksa) vergi numarası alınması gerekiyor. Sadece bir form doldurarak 5 dakikada alabilirsiniz. Sadece Pasaport fotokopisi ve aslı yeterli oluyor. Daha sonra vezneden ödeme yapabilirsiniz. Çok kolay vergi dairesinde 15 dakikada her şeyi halledebilirsiniz yeter ki para yatırın. 😉

Evlilik Sebebiyle İkamet İzni İçin Gerekli Belgeler,

Kendisinden;
 İkamet İzni Başvuru Formu
 Pasaport veya yerine geçen belgenin aslı ve fotokopisi
 Dört (4) adet fotoğraf
 Evli olduklarını gösterir belge
Destekleyiciden; (başvuruda hazır bulunur)
 Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi
 Kalacağı sürede yeterli ve düzenli maddi imkâna sahip olduğuna dair belge
 Tüm aile bireylerini kapsayan geçerli sağlık sigortası (aşağıdakilerden biri yeterli sayılır):
o İkili sosyal güvenlik sözleşmeleri kapsamında Türkiye’de sağlık hizmetlerinden
faydalanabileceğine dair belge
o Sosyal Güvenlik Kurumundan alınmış provizyon belgesi
o Sosyal Güvenlik Kurumuna genel sağlık sigortalısı olmak için yapılan başvuruya dair belge
o Özel sağlık sigortası
 Adli sicil kaydı (Kendi ülke makamlarından veya son beş yıldır ülkemizde kalıyorsa Türk adli
makamlarından alınabilir.)
 Adres Kayıt Sistemine kayıtlı olduğunu gösteren belge

 2 adet fotoğraf

Yukarıda ki belgeleri hazırlayıp İnternet üzerinden formu doldurduysanız, size verilen randevu tarihi ve saatinde göç idaresinde olmalısınız. Eğer evraklarınız da eksik belge varsa panik yapmayın, size tamamlamanız için 1 ay süre verilecek. İkamet için ödenecek vergiyi evrak teslim ederken size net olarak söylüyorlar. Eğer tüm evraklarınız tamamsa en yakın vergi dairesinden ödeme yaparak makbuzu teslim edip işlemleri bitirebilirsiniz. Yaklaşık 15 gün içinde size başvurunuzun kabul veya ret edildiğine dair bilgilendirme mesajı gönderiliyor.

Şimdilik İkamet İzni ile ilgili benim aklıma gelenler bunlar. Siz de soru ve görüşlerinizi yorum kısmında benimle paylaşabilirsiniz.

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir