Kolombiya

En Ucuz Ülkeler 2018

Kategori: İp Uçları | 0

Türk Lirasının diğer para birimlerine göre çok fazla değer kaybetmesi ile yurt dışında tatil yapmak gittikçe zorlaşırken, artık bütçemize göre tatil yapabileceğimiz bir ülke bulmak neredeyse imkansız hale geliyor. Önceden hemen hemen tüm Asya ülkeleri bize göre çok uygunken, şimdi çoğu lüks gelmeye başladı. Bizi en az hangi ülkelerde tatil yapmak zorlar diye devamlı araştırma yaparken, sizler aramayın diye bu ülkeleri bir araya toplayıp bir yazı haline getirelim istedik. Genel olarak yaşam koşulları ve fiyatları araştırdığımız yazımızda, bulduğumuz en uygun ülkeler şu şekilde,

Mısır

Mısır
Mısır

Dünyanın en ucuz ülkelerinden birisi Mısır. Hatta Dünyanın en ucuz şehirleri listesinde de Mısır’ın birden fazla şehrine rastlarsınız. Mesela Dünyanın en ucuz şehirleri arasında üçüncü sırada Mısır’ın İskenderiye şehri yer alıyor. İskenderiye gezilecek yerler konusunda oldukça zengin olmasının yanı sıra, Akdeniz sahillerinde yer alan güzel plajları ile en ucuz tatil yapabileceğiniz şehirlerden birisi. En ucuz yurtdışı tatili için İskenderiye kesinlikle önemli bir alternatif. Bir diğer yer ise Kahire, Dünyanın en ucuz şehirleri arasında yer alan bir başka Mısır kenti olan Mısır’ın başkenti Kahire, piramitleriyle, müzeleriyle ve camileriyle gezilecek pek çok yere sahip. Kahire’de alışveriş yapmak için ünlü Han Halili Çarşısı’na da mutlaka uğramalısınız. Yaşamak için Dünyanın en ucuz ülkeleri arasında yer alan Mısır’da vize istiyor. Tabiki yeşil pasaport ile ülkeye vizesiz gidebilirsiniz. Sırf piramitleri görmek için bile Mısır’a gidilir.

Mısır’daki yaşam koşullarına gelecek olursak, kişi başı milli gelir yanlızca 500 tl. Ev kiraları ise yine merkeze olan uzaklığına göre 300 ila 400tl arasında değişiyor. Yerel restaurantlarda yemek kişi başı 10 tl, daha lüks restaurantlarda ise 40tl. Barlarda bira 4.5tl. Kavurucu sıcaklarda en çok ihtiyaç duyacağımız içeceklerin başında gelen su ise 1.5 tl. Felaket trafiği ile meşhur olan Mısır’da ise ulaşım süreyi göz önüne almazsak gayet uygun. Taksimetre km başına 50 kuruş, toplu taşıma ücreti ise 65 kuruş. Araba kiralarsanız benzin ise litresi 1tl.

Ukrayna

Ukrayna
Ukrayna

Avrupa Kıtası’nda olmasına rağmen Avrupa Birliği üyesi olmayan Ukrayna, Dünyanın En Ucuz tatil yapılabilecek bir diğer ülkesi. Sadece gezilecek tarihi yerleri ile değil gece hayatı ile de herkesin bildiği bir ülke olan Ukrayna’da hayat bizim standartlarımıza göre gayet uygun. Ayrıca Ukrayna’ya gitmek için bırakın vizeyi pasaport bile gerekmiyor. Uçak biletinin de ucuz olması ile bu ülke cazip hale geliyor. Ukrayna’nın mutlaka görülmesi gereken şehirleri ise Lviv, Kiev, Kharkiv ve Odessa. Özellikle Lviv’in diğer şehirlere göre fiyatları gayet uygun.

Ukrayna’da fiyatlara gelecek olursak kişi başı milli gelir 800 tl. Yanlız ev kiralamak isterseniz fiyatlar gelire göre biraz pahalı. Merkeze uzaklığına göre 700 liradan 1200 liraya kadar ev kiraları var. Yerel restaurantlarda yemek kişi başı 10 tl. Lüks restaurantlarda ise 50 tl civarında. Barlarda bira ortalama 3tl, su ise 1.5tl ye satılıyor. Ulaşım ise toplu taşıma ile sağlanırsa 50 kuruş civarında. Taksi ise km başına 85 kuruş. Araç kiralarsanız benzin biraz pahalı bilginiz olsun. Benzinin litresi 4tl.

Filipinler

Filipinler
Filipinler

Filipinler bizi doğası, denizi ve fiyatları ile kendine hayran bırakmış bir ülke. Özellikle içki ve sigara fiyatları o kadar uygunki en lüks gece kulübünden tutun sıradan bir markete kadar her yerde fiyatlar gayet makul seviyelerdeydi. Mükemmel doğası, denizi ve yapılabilecek aktiviteleri ile Filipinler mutlaka görülmesi gereken ülkelerden birisi. Ayrıca bizim favori ülkelerimizden birisi.

Fiyatlara genel olarak değinecek olursak, aylık milli geliri ortalama 900tl olan ülkede ev kiraları 400 ila 800 tl arasında değişiyor. Yemek fiyatları ise yerel restaurantlarda gayet uygun. 7-8 tl ye doymanız mümkün. Bizim gibi kendi damak tadımıza hitap eden Avrupa Restaurantlarını tercih ederseniz fiyatlar 40tl ye kadar çıkıyor. Bira fiyatları 3-5 tl arasında değişiyor. Suyun daha pahalı olması bizi şaşırtmıştı. Özellikle dayanılmaz sıcaklarına karşı devamlı ihtiyaç duyduğumuz suda 3-4 tl civarında. Sigara fiyatı ise 4-5 tl. Şehir içi toplu taşıma fiyatları çok uygun. 40-50 kuruşa yolculuk yapmanız mümkün. Takside aynı şekilde çok uygun. Fiyatı Km başına 60 kuruş. Araba kiralarsanız ki hiç tavsiye etmiyoruz motor kiralamak çok daha mantıklı bir seçenek, benzin fiyatı litresi 2,50 tl civarında.

Hindistan

Hindistan
Hindistan

Dünyanın Yaşanabilecek En Ucuz Ülkelerinden olan Hindistan’ın 23 tane şehri Dünyanın En Ucuz Şehirleri sıralamasında bulunuyor. Ayrıca Dünyanın En Ucuz Şehri Thiruvananthapuram Hindistan’da yer alıyor. Hayat şartları en ucuz olan ülkeler arasındaki Hindistan’da, harika plajlarda denizin tadını çıkarabilir, iç kesimlere gidip kayak yapabilir, egzotik Hint şehirlerini keşfedebilir, ünlü Tac Mahal’i görebilir ve daha sayısız aktivitede bulunabilirsiniz.

Fiyatlara gelecek olursak, Hindistan’ın milli geliri 1400tl civarında. Ev kiraları ise 300 ila 500 tl arasında değişiyor. Yerel restaurantlarda yemekleri 4tl ye yiyebilirsiniz. Biraz daha lükse kaçarsanızda fiyat 15-16 tl civarına çıkıyor. Bira fiyatları barlarda 4,50 tl, su ise 1,50 tl. Şehir içi ulaşım, toplu taşımalarda 40 kuruş. Taksi ücreti ise km başına 80 kuruş. Ayrıca benzin fiyatı da litre başına 4tl.

Azerbeycan

Azerbeycan
Azerbeycan

Dünyanın En Ucuz Ülkeleri arasında bulunan b,rd,ğer ülkede Azerbaycan. Azerbaycan’ın başkenti Bakü’dür. Hazar Denizi’nin kıyısına kurulan şehir, sosyal, ekonomik, kültürel, ticari ve mimari açıdan oldukça gelişmiş bir kenttir. Azerbaycan’da gezilecek, görülecek yerler oldukça fazla sayıdadır. Bunlar arasında Şirvanşahlar Sarayı, oldukça etkileyici bir yapıdır.

Fiyatlara bakacak olursak, Azerbeycan’da kişi başı miili gelir 950 tl civarında ama ev kiralarının milli gelire göre oldukça yüksek olduğunu belirtelim. Merkeze uzaklığına göre 600-1200 tl arasında kira fiyatları var. Yemek ücreti yerel restaurantlarda 22tl, daha lüks restaurantlarda yemek isterseniz 90tl. Bira fiyatları ise gayet makul. Barlarda 3.50 tl ye bira içebilirsiniz. Su ise 2tl ye satılmakta. Azerbeycan’da şehir içi toplu taşıma fiyatları gayet uygun. 45 kuruş ödeyerek seyahat edebilirsiniz. Taksi fiyatı km başına 1,50 tl. Benzinin litre fiyatı ise 2tl.

Tunus

Tunus
Tunus

En Ucuz Ülkeler sıralamasındaki bir diğer ülke de Tunus. Tunus’un başkenti, aynı adı taşıyan Tunus’tur. Ülkenin güney kısmında Büyük Sahra Çölü bulunmaktadır. Tunus’a gitmişken çöl hayatını da deneyimleyebilirsiniz. Başkent Tunus şehri Akdeniz kıyısında yer alır. Burada cennet güzelliğinde plajlar, koylar bulabilirsiniz. Tunus özellikle son yıllarda fazla sayıda turist çekmektedir.

Tunus’ta gezilecek bir çok yer var. Ülkede önemli ve güzel müze sayısı bir hayli fazladır. Müzelerin yanı sıra doğal güzellikler, parklar, tarihi yapılar, saraylar ve camiler Tunus’ta görülmesi gereken yerler arasındadır. Hayatın ucuz olduğu ülkelerden biri Tunus, yaşamak için de, tatil yapmak için de en ucuz ülkelerden biri. Üstelik Tunus, vizesiz gidilen ülkeler arasında. Vizesiz ucuz ülke arıyorsanız Tunus’ da listeye ekleyebilirsiniz.

Fiyatlara bakacak olursak, ülkede milli gelir 1000tl civarında. Ev kiraları ise 600 ila 800tl arasında değişiyor. Yerel restaurantlarda yemek 8 tl iken lüks restaurantlarda 60 tl ye kadar çıkıyor. Barlarda bira fiyatları 5tl, su ise 1tl ye satılıyor. Şehir içi toplu taşıma ücreti ise 80 kuruş. Taksi ücreti km başına 1,60 tl. Benzinin litre fiyatı ise 2,70tl.

Eğer bu ülkeler arasında kararsız kaldıysanız listenizin en başına Filipinleri yazmanızı tavsiye ederiz. Pişman olmayacaksınız 😉

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir