Efes Antik Kenti, İzmir

Efes Antik Kenti Gezi Notları

Kategori: Ege Bölgesi, İzmir, Türkiye | 0

Türkiye’nin en eski antik kentlerinden birisi olan Efes Antik Kenti, her yıl ortalama 2 milyona yakın yerli ve yabancı tarih meraklısı tarafından ziyaret ediliyor. 100 yıldır kazıların aralıksız devam ettiği Efes Antik Kentini gezerken, bir çok yerde çalışmaları siz de görebilirsiniz. Tarih boyunca Efes Antik Kenti, hem ticaret hemde dini açıdan çok önemli bir yere sahip olmuştur. Eğer henüz Efes Antik Kenti Gezisi planlamadıysanız, en kısa zamanda listenize almalısınız. Şimdi gelelim Şirince Köyü sonrasında yaptığım Efes Antik Kenti Gezisinden sizin için aldığım notlara,

Efes Antik Kenti Nerede?

Efes Antik Kenti, Ege Bölgesinde İzmir’in Selçuk ilçesinde yer alıyor. Selçuk, Efes Antik Kenti Arasında, Selçuk otogarından düzenli olarak minibüs seferleri düzenlenmektedir. Efes Antik Kentine En Yakın Havalimanı, İzmir Adnan Menderes Havalimanı, en yakın tren istasyonu ise Selçuk Tren Garıdır.

İzmir Efes Antik Kenti Arası Mesafe 85 Km
İstanbul Efes Antik Kenti Arası Mesafe 550 Km
Selçuk Efes Antik Kenti Arası Mesafe 3 Km
Ankara Efes Antik Kenti Arası Mesafe 630 Km

Efes Antik Kenti Ulaşım,

Efes Antik Kentine Ulaşım sağlayacak olanlar, ilk olarak Selçuk ilçesine gelmeliler.

İzmir Selçuk Arası Ulaşım için en ideal ve ucuz yol, İzmir Basmane’den kalkan trenlerle Selçuk garına ulaşmaktır. Ayrıca otobüs kullanmayı tercih edenler İzmir Selçuk Arası Ulaşım için Gaziemir’den kalkan otobüsleri kullanabilir.

Aydın Selçuk Arası Ulaşım sağlayacaklar, Aydın otogardan kalkan minibüslere, 1 saat 15 dakikalık bir yolculuk için 9 TL ödeyerek ulaşım sağlayabilir.

Selçuk, Efes Kenti Arası Ulaşım için ise Selçuk otogarından kalkan minibüslere 10 dakikalık bir yolculukla 3 TL ödeyerek ulaşabilir.

Efes Antik Kenti
Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti Ziyaret Saatleri, 

15 Nisan/2 Ekim Yaz Çalışma Saatleri,
Açılış 08.00  Kapanış 19.30
14 Nisan Kış Çalışma Saatleri,
Açılış 08.00 Kapanış 18.00

Efes Antik Kenti Giriş Ücreti, 

Efes Antik Kenti Giriş Ücreti 2019 yılı için 60 TL olarak belirlenmiştir. Şunu özelikle belirtmeliyim ki 60 TL bana göre çok yüksek. 4 kişilik bir aile, ülkesinin tarihini öğrenmek için 240 TL ödeyecek. Umarım en kısa zamanda bunun için bir düzenleme yapılır.

Efes Antik Kenti Müze Kart Geçer Mi?

Evet Müze Kart sahipleri Efes Antik Kentini ücretsiz olarak gezebilir. Müze Kart Fiyatı 70 TL olduğu için, 60 TL Giriş Ücreti ödemek yerine müze kart çıkartmak çok daha mantıklı.

Efes Antik Kenti
Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti Tarihi,

Efsanelere göre, Efes (Ephesus), Amazon adı ile bilinen kadın savaşçılar tarafından kurulmuştur. Kentte uzun yıllar yerli halkın yaşadığı düşünülüyor.  Karyalılar ve Lelegler’in şehre ilk yerleşen uygarlıklar olduğu düşünülmektedir. En parlak dönemini Roma İmparatorluğu zamanında yaşamıştır. Efes Antik Kenti Gezilecek Yerler arasında, Efes Antik TiyatroCelsus Kütüphanesi,  Meryem Ana Evi, Artemis Tapınağı gibi çok önemli tarihi kalıntılar var.

Efes Antik Kenti Efsanesi,

Efes Antik Kentinde bulunan Hadrianus Tapınağında yazılana göre,

Atina kralı Kodros’un cesur oğlu Androklos, Ege’nin karşı yakasını keşfetmek ister. Önce, Delfi kentindeki Apollon Tapınağı’nın kâhinlerine danışır. Kâhinler ona, balık ve domuzun işaret ettiği yerde bir kent kuracağını söyler. Androklos bu sözlerin anlamını düşünürken Ege’nin lacivert sularına yelken açar… Kaystros (Küçük Menderes) Nehri’nin ağzındaki körfeze geldiklerinde karaya çıkmaya karar verirler. Ateş yakarak tuttukları balıkları pişirirlerken çalıların arasından çıkan bir yaban domuzu, balığı kaparak kaçar. İşte kehanet gerçekleşmiştir. Burada bir kent kurmaya karar verirler.

Efes Antik Kenti Gezilecek Yerler,

Efes Antik Tiyatrosu

24 bin kişi kapasiteli Efes Antik Tiyatrosunun, sahnesi tahrip olmuş fakat oturma yerleri günümüze kadar sapasağlam gelmiştir. Bu tiyatroyu önemli yapan bir başka özelik ise St.Paul tarafından burada vaaz verilmesi. Ben antik tiyatroyu gezerken bazı turistler koro halinde dualar okuyordu.

Efes Antik Kenti
Efes Antik Tiyatrosu

Celsus Kütüphanesi,

Efes’de bulunan yapılar arasında günümüze kadar en sağlam geleni Celsus Kütüphanesidir. Kütüphane girişinde ki heykeller bile halen sapasağlamdır. Bölgenin Valisi olan Celsus Polemaeanus adına oğlu tarafından inşa ettirilmiştir. Burayı enteresan yapan özelik ise rivayete göre, kütüphanenin içinden, yakında ki genel eve gizli bir geçiş olmasıdır. Görünmeden girmek için zekice bir plan. 🙂 Bu bilgiyi kaldığım otelde de duydum için yazıyorum, gerçekliği hakkında bir fikrim yok bilginiz olsun.

Efes Antik Kenti
Celsus Kütüphanesi, Efes Antik Kenti

Meryem Ana Kilisesi,

Meryem Ananın, Aziz John’la birlikte ömrünün son yıllarını geçirdiği yer olarak gösteriliyor. Gördüğünüz gibi Hıristiyanlar için Efes Antik Kenti oldukça önemli bir yere sahip. Pek çok yerde topluca dua eden turist guruplarına rastlama sebebi de bu.

Hadrian Tapınağı,

Roma İmparatoru Hadrianus için yapılan tapınaktır. Tapınak girişinde kentin kuruluşunu ve tarihini betimleyen çok sayıda kabartma bulunmaktadır.

Efes Antik Kenti
Efes Antik Kenti Hadrian Tapınağı

Artemis Tapınağı,

Yunan Mitolojisinin en meşhur tanrıçalarından biri olan Artemis adına yaptırılmış bir tapınaktır. Şehri koruduğuna inanılan tapınak, eski çağların çok önemli mabedlerinden biridir.

Efes Antik Kenti
Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti Gezi Notları arasında sizlerle paylaşacaklarım bunlar. Efes Antik Kenti ülkemizin en önemli tarihi ve turistik yerlerinden birisidir. Efes Antik Kenti Giriş Ücreti aşırı derecede yüksek olsa da en azından bir kez  görülmesi gereken yerlerden biridir. Siz de soru ve görüşlerinizi yorum kısmında benimle paylaşabilirsiniz. Hepinize mutlu tatiller.

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir