DÜNYANIN EN YAŞLI KARAÇAM AĞACI

Kategori: Ege Bölgesi, Türkiye, Uşak | 1
Dünyanın En Yaşlı Karaçam Ağacı

Uşak gezimizin ikinci ayağında, çocukken adını çok duyduğum ama her seferinde yollar kötü, mesafe uzak diye bir türlü gidemediğim Dünyanın En Büyük Karaağacı’nı anlatacağım . 7 kişi halka yapsa elleri birbirine kavuşmuyor diye anlattıkları Banaz’a bağlı Bahadır Köyünde bulunan ve Dünyanın En Yaşlı Karaçam Ağacı olarak bilinen Anıt Ağacı görmeye geldim. Uşak’ta Anıt Ağacı görmeye gideceğim diye söylediğimde önce köyün muhtarından yolun durumu hakkında bilgi almak lazım denilince yol biraz ürkütmüştü açıkcası. Yaz aylarında gidiliyormuş genelde, diğer aylarda yol zaten kötü birde karla kaplı oluyormuş. Eğer bu ağacı bende görmek istiyorum derseniz aklınızda bulunsun, haziran ayından sonra görmeye gitmenizde fayda var.

7 kişinin halka yapınca elleri gerçekten kavuşuyor mu kavuşamıyor mu açıkcası okadar kişi olmadığımız için deneyemedik ama gövdesi gerçekten dev gibi ve görülmeye değer. Ağacın yaşının 800 ila 1000 arasında olduğu tahmin ediliyor ve Dünyanın En Yaşlı Karaçam Ağacı olduğu da tescillenmiş ve Anıt Ağaç belgesi almış.

Anıt Ağaç
Dünyanın En Yaşlı Karaçam Ağacı

Ağacın yanındayken onun neredeyse 1000 yaşında olduğunu bilince keşke dili olsaydı bize neler anlatırdı diye içimden geçmedi değil. Osmanlı İmparatorluğundan bile eski olan bu ağaç kim bilir nelere şahitlik etmiştir. Eğer sizde bizim gibi doğa meraklısı iseniz bu dünyada tek olan ağacı mutlaka görmelisiniz. Yaşadığımız ülkede böylesine güzellikler varken onların farkına varıp araştırıp gidip görmek lazım. Bizde buna katkı sağlayabilirsek ne mutlu bize. Herkese keyifli ve sağlıklı tatiller dileriz.

 

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir