Kars Doğu Ekspresi

Doğu Ekspresine Nasıl Bilet Bulunur?

Kategori: Doğu Anadolu Bölgesi, Kars, Türkiye | 0

Yakın zamanda yaptığım Kars Gezisi için, Doğu Ekspresinden Bilet almaya çalışırken bu işin ne kadar zor olduğunu fark ettim. 2+1 Pulman koltuklara rahatlıkla bilet bulunurken, örtülü kuşetli ve yataklı vagonlara bilet bulmak neredeyse imkansız. Doğu Ekspresiyle Yolculuk 24 saatten biraz fazla sürüyor. Bu göz önüne alındığında tabi ki ilk tercih yataklı veya örtülü kuşetli vagon oluyor.

Baştan şunu söylemeliyim Doğu Ekspresi İle Yolculuk gerçekten de çok keyifli oluyor. Yolculuk yaklaşık 25 saat sürmesine rağmen manzaraları izlerken vaktin nasıl geçtiğini fark edemiyorsunuz. Özelikle yataklı vagonda arkadaşlarınız ve sevdikleriniz ile yolculuk yapıyorsanız keyif ikiye katlanıyor. Umarım bir gün siz de fırsat ve bilet bularak muhteşem tecrübeyi tadabilirsiniz.

Şimdi sizlere Doğu Ekspresine Nasıl Bilet Aldığımı ve Doğu Ekspresine Bilet Alma Yollarını anlatmaya çalışacağım.

Doğu Ekspresi
Doğu Ekspresi, Kars

Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları,

Doğu Ekspresi 2019 Yılı Fiyat Listesi aşağıda ki gibi belirlenmiştir.

Pulman 2+1 Koltuk Fiyatı 47.00 TL

Örtülü Kuşetli 66.00 TL

Yataklı Vagon 117.00  TL

Doğu Ekspresi Biletleri Nereden Alınır?

Doğu Ekspresi Biletleri TCDD E Bilet web sitesinden veya telefon uygulamasından alınabilir. Doğu Ekspresine bilet alırken hız çok önemli olduğu için, biletlerinizi web sitesinden almanızı tavsiye ederim. Cep telefonu uygulamasını kullanarak da sık sık biletleri kontrol etme şansınız olduğu için, uygulamayı da mutlaka indirmelisiniz.

Doğu Ekspresi Biletleri Nasıl Alınır?

Doğu Ekspresi Biletleri genellikle Pulman denilen 2+1 koltuklu kısımlara rahatlıkla bulunabiliyor. Yataklı ve Kuşetli vagonlara biletler ise, her gece 12 den sonra bir sonraki ayın bileti satışa açıldığında bulunabiliyor. Örneğin, bugün ayın 18 ise önümüzde ki ayın 17 için biletler gece 12 den sonra satışa başlar. Tam olarak ne zaman satışa çıktığı belli olmuyor ama genelde biletler sabah 7.00 gibi satışta oluyor. Eğer zamanında bilgisayar veya telefon başında olur ve hızlı davranabilirseniz siz de Doğu Ekspresine bilet alabilirsiniz. Mühim olan doğru zamanda hazır olmak. Bilet işlem aşamalarını öğrenmek ve tecrübe kazanmak için bir kaç kez Pulman vagondan bilet almayı ödeme adımına gelene kadar, deneyerek pratik yapabilirsiniz. Kredi kartınızı ve yolcu bilgilerini (tc kimlik numarası gibi…)mutlaka bilet alma işlemine başlamadan önce hazırlayın.

Doğu Ekspresi Biletleri
Doğu Ekspresi Yataklı Vagon

Ben Doğu Ekspresi Biletimi Nasıl Aldım?

Doğu Ekspresi Biletini almak için yukarı da yazdığım yöntemi kullanarak bilet alamayanlar, benim aldığım yöntemi uygulayarak biletlerini almayı deneyebilirler. Her gün fırsat buldukça, özelikle sabah saatlerinde Doğu Ekspresi Biletlerini kontrol etmelisiniz. Çünkü pek çok insan 1 ay önceden aldığı bileti, programlarını ayarlayamadıkları için iptal ettirmek zorunda kalıyorlar. İşte siz bu iptal edilen biletleri yakalamaya çalışmalısınız. İptal edilen biletler genelikle yolculuğa, 1 ile 7 gün arası zaman kalan biletler oluyor. Benim yolculuk sırasında tanıştığım 3 arkadaş da Doğu Ekspresi Biletlerini bu yöntemle yataklı vagondan almışlardı.  Özelikle Kars-Ankara yönünde daha çok bilet iptali oluyor bilginiz olsun. İnsanlar genelde Doğu Ekspresi ile gidip dönüşü uçakla yapabiliyorlar.

Benim size tavsiyem eğer Ankara’da oturmuyorsanız, bileti Ankara-Kars Doğu Ekspresi ile gidiş alıp, dönüşü uçakla yapmanız olacaktır. Çünkü benim gibi İstanbul’da yaşayanlar önce Ankara’ya sonra Kars’a gitmek için yaklaşık 30 saati yolda geçirmek zorunda kalıyor. Dönüşte de 30 saat harcamak hem yorucu hem de kısa tatil planı yapanlar için zaman problemine sebep olabiliyor. Ben İstanbul’dan Ankara’ya hızlı tren ile Ankara’dan Kars’a Doğu Ekspresi ile ulaşım sağladım. Dönüşü ise uçakla yaptım.

Doğu Ekspresi Biletleri
Doğu Ekspresi

Bu keyifli yolculuğa fırsat bulup mutlaka bir gün katılmalısınız. Kars gezilecek yerler açısından da oldukça fazla seçeneğe  sahip. Sıkılmadan 3-4 gün kalabilirsiniz. Kars Gezi Notlarını bir sonraki yazıda sizlerle paylaşacağım.

Hepinize bol şanslar.

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir