Doğu Ekspresi İle Kars Tatili Maliyeti

Kategori: Doğu Anadolu Bölgesi, Kars, Türkiye | 1

Kış aylarında en çok tercih edilen tatillerden olan Doğu Ekspresi İle Kars Gezisi yazımızı daha önce sizlerle paylaşmıştım. Şimdi ise sizler için oldukça popüler olan Kars Tatilinin Maliyeti ile ilgili bir yazı paylaşacağım. Aşağıda ki maliyetlere göz atarak Kars Tatilinde Ne Kadar Harcanır? sorusu hakkında az çok bir fikir sahibi olabilirsiniz. Bu yazıda sizlerle Kars Otel Fiyatları, Kars Yemek Fiyatları, Kars Ulaşım Maliyeti, Kars Günlük Tur Fiyatları, gibi aklınıza gelecek bazı sorulara cevap vermeye çalışacağım.

Kars’da Nerede Kalınır? Kars Konaklama Maliyeti,

Ben konaklama için Kars Merkezde bulunan Konak Oteli seçtim. Benim gittiğim tarihte Konak Otel Fiyatları diğer otellere göre daha uygundu. Neredeyse tüm oteller Kars Şehir Merkezinde yer alıyor. Kars Konak Otel Odaları küçük fakat temiz bir oteldi. Ben gezilerimde çok fazla lüks arayan biri olmadığım için işimi gördü. Kars Konak Otel Konaklama Ücreti olarak 2 kişi  gecelik 180 TL ödedim. Bu ücrete sabah kahvaltısı dahildi. Yalnız şunu belirteyim kahvaltıda verdikleri çay tek kelimeyle rezalet. Çay istisnasız 3 gün boyunca her gün kötüydü.

Resepsiyonda bulunan arkadaşlar yeni olduğu için olabilir herhangi bir yardım veya bilgilendirme yapmıyorlar. Ben resepsiyona Ani Harabeleri ve Çıldır Gölü için tur sordum, bana taksi ile gitmem gerektiği söylendi. Ertesi gün ise ben şehir merkezinde günlük turu kolaylıkla buldum.

Konak Otel
Kars Otelleri
Kars Otel Kahvaltısı

Kars Tatili Yeme İçme Maliyeti,

Kars’ın Meşhur Yöresel Yemekleri olan Piti, Hangel, Kesme Aşı Çorbası ve Çıldır Gölünde Sarı Balık yemek isterseniz kişi başı ortalama 50 TL civarında ödemelisiniz. Daha önce ki yazıda sizlerle fiyatları paylaşmıştım. Şimdi merak edenler için bir kez daha yazıyorum.

Kesme Aşı Çorbası 8 TL

Hangel 20 TL

Piti 35 TL

Erişte Pilavı 15 TL

Salata 10 TL

1.5 LT Su 5 TL

Meşhur Kars Kaz Eti tatmak için ise kişi başı ortalama 80 TL ödemelisiniz.

Genel olarak söylüyorum,  yemek fiyatları bana göre yüksek ve lezzet olarak çok da iyi değil. Tabi ki buraya kadar gelmişken denemeden dönmek olmaz.

Kars Mutfağı
Kars Yemekleri
Çıldır Gölü Sarı Balık
Çıldır Gölü Sarı Balık

Kars’da bulunan kafeler ise genelikle tarihi binalar içinde olduğu için ortamları çok hoş oluyor. Fiyatlar ise İstanbul ile aynı. Çay 3 TL civarında. Salep 8-10 TL. Aşağıda gördüğünüz gibi Kars’da ki kafelerin sunumu ve lezzeti restarunlardan daha iyi.

Kars Kafeler
Kars Fiyatlar
Kars Kafeleri Fiyatlar

Kars Günlük Tur Fiyatları,

Kars Şehir İçi Günlük Tur için 3 alternatifiniz var.

1- Para sıkıntınız yok ve rahat rahat kafanıza göre tur yapmak istiyorsanız 250-300 TL ödeyerek taksi kiralayabilirsiniz. Taksi sizi nereye isterseniz oraya götürüyor veya sizin için günlük bir plan oluşturuyor. Eğer 4 kişilik grupsanız bu mantıklı bir seçenek olabilir.

2- Şehir merkezinde afişleri asılı pek çok firmadan kişi başı 50 TL ödeyerek günlük tur alabilirsiniz. Bu turlar sizi sabah 8 de otelden alıp akşam 4 de otele bırakıyor. Turlar 12 kişilik  konforlu araçlarla yapılıyor. Ani Harabeleri ve Çıldır Gölü birleştirilerek bir günlük tur yapılıyor. Diğer bir tur alternatifi ise Sarıkamış Kayak turu. Kars’ı Ekonomik Gezmek isteyenler bunu tercih edebilir.

3- Kars’ın buzlu ve kaygan yollarında araç kullanmaya cesareti olanlar ise araç kiralayarak kendileri diledikleri gibi Kars Turu yapabilirler.

Kars’da Günlük Tur Düzenleyen Firmalar

Aşağıda ki linki takip ederek Doğu Ekspresine Nasıl Bilet Bulunur, Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları Doğu Ekspresi Yolculuk Maliyeti hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları ve Nasıl Bilet Bulunur 
Doğu Ekspresi
Doğu Ekspresi Durakları

Kars Müze Ve Ören Yeri Giriş Ücretleri,

Sadece Ani Harabelerine Giriş Ücreti ödeyerek Kars’ı gezebilirsiniz. Ani Harabeleri Giriş Ücreti ise 10 TL ve Müze Kart sahipleri ücretsiz giriş yapabiliyor. Kars Kalesi, Kars Müzesi, Çıldır Gölü gibi yerlere her hangi bir giriş ücreti ödemenize gerek yok.

Kars’dan Ne Alınır?

Tabi ki kahvaltılık malzemeler. Meşhur Kars Kaşarı, Kaymak, Bal, Erzincan Tulumu, Gravyer Peyniri ve Helva bunlardan sadece bir kaçı.

Kars Kaşarı Kilosu 30-40 TL

Erzincan Tulumu Kilosu 40 TL

Tereyağ Kilosu 35 TL

Gravyer Peyniri Kilosu 80 TL

Helva Kilosu 25 TL

Ben yukarı da yazdığım malzemelerden birer kilo aldım. Kaşar ve helva efsaneydi. Kars’a kadar gelmişken bir kahvaltı düşkünü olarak bunları almadan dönmek olmazdı. Size de tavsiye ederim. Şehir Merkezinde her köşe başında bu tip dükkanlar bulmak mümkün. Seçim size kalmış.

Sonuç olarak 3 Günlük Doğu Ekspresi İle Kars Gezisi için dönüş uçak bileti de dahil olmak üzere ortalama kişi başı 1.000 TL civarında ödersiniz.

Hepinize Mutlu Tatiller.

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir