Kars Gezi

Doğu Ekspresi İle Kars Gezi Notları

Kategori: Doğu Anadolu Bölgesi, Kars, Türkiye | 0

Son yılların en popüler kış tatili seçeneklerinden birisi olan, Doğu Ekspresi İle Kars Gezisi yapma fırsatını nihayet bende yakaladım. Muhteşem doğası ve tarihi ile insanı kendine hayran bırakan Kars’a, bir de Doğu Ekspresinin cazibesi eklenince bu gezi tadından yenmez oldu. Eğer siz de Doğu Ekspresi ile Kars Gezisi yapma fırsatı yakalarsanız, hiç düşünmeden gidin. Daha önce ki yazımda Doğu Ekspresi İçin Bilet Bulma Yöntemlerini sizlerle paylaşmıştım. Şimdi ise Kars Gezilecek Yerler, Kars’da Ne Yenir? Kars Tur Fiyatları, En Ucuz Kars Gezisi Nasıl Yapılır? Kars’da Nerede Kalınır? Kars Ulaşım Ücretleri gibi konuları anlatmaya çalışacağım.

Doğu Ekspresi
Doğu Ekspresi Durakları
Doğu Ekspresi Manzaralar

Doğu Ekspresi İle Kars’a Yolculuk,

Hayatım boyunca yaptığım en keyifli, konforlu ve rahat yolculuktu, Yukarıda belirttiğim gibi eğer fırsatınız varsa mutlaka bu yolculuğu deneyin. Ben Doğu Ekspresi Yataklı Vagon İle Yolculuk yaptım. Örtülü Kuşetli ve Yataklı Vagon ile Kars yolculuğu oldukça keyifli oluyor. Pek çok insan Doğu Ekspresinde ki odalarını süsleyerek hem romantik hem de daha keyifli bir yolculuk yapıyorlar. Yiyecek ve içeceklerini yanlarında getirerek bu yolculuğu pikniğe çevirerek çok daha keyifli hale getiriyorlar. Bunun yanında tabi ki yolculuk boyunca izleyeceğiniz manzaraların tadına doyum olmuyor. Birbirinden güzel dağ, nehir, kar manzaraları eşliğinde yaklaşık 24 saat süren bu yolculuk paha biçilemez bir deneyim sunuyor.

Doğu Ekspresi Vagonlar
Doğu Ekspresi Yataklı Vagonlar

Doğu Ekspresi Yemekleri Nasıl?

Doğu Ekspresi Yemekleri ise gerçekten berbat kesinlikle tavsiye etmem. Kesinlikle yanınızda bir şeyler götürün. ikram olarak verdikleri Çizi kraker, çikolata ve meyve suyu bile yemeklerden çok daha sağlıklı ve lezzetli emin olun. Ayrıca Erzurum’a yaklaşırken Çağ Kebabı siparişi verebilirsiniz. Her ne kadar kebap soğuk gelse de fiyatlar makul ve denenebilir.

Doğu Ekspresi Yemekleri
Doğu Ekspresi Yemek Fiyatları

Doğu Ekspresi Odaları,

Yataklı Vagonların içinde buzdolabı, lavobo, kağıt terlik ve priz bulunuyor. Kısacası her ihtiyacınız olan şey size sunulmuş. Tuvaletler ise ortak kullanımlı. Her vagonda bir başta (Alaturka) bir sonda (Alafranga)olmak üzere 2 Wc bulunuyor. Bütün vagonlar ortalama 27 derece sıcaklığa sahip. Kesinlikle üşümeyeceksiniz. Yolculuk uzun olduğu için rahat kıyafetler seçmeniz önemli. Ben eşofman ile başladığım yolculuğu vagonlar sıcak olduğu için şort ve tşörtle tamamladım.

Doğu Ekspresi Vagonlar
Doğu Ekspresi Odalar

Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları,

Doğu Ekspresi Yataklı Vagon 2 kişilik oluyor. Doğu Ekspresi Yataklı Vagon Fiyatı kişi başı 117 TL.

Doğu Ekspresi Örtülü Kuşetli Vagon 4 kişilik oluyor. Doğu Ekspresi Örtülü Kuşetli Vagon Bilet Fiyatı kişi başı 66 TL.

Doğu Ekspresi Pulman 2+1 Koltuklu Vagon Bilet Fiyatı 48 TL.

Doğu Ekspresi Biletleri
Doğu Ekspresi Biletleri

Kars Gezilecek Yerler,

Kars Gezisi İle İlgili Mutlaka Bilmeniz Gerekenler,

1- Mutlaka sağlam su geçirmeyen kolay kolay kaymayan bir ayakkabınız olsun.

2- Kar montu (çok iyi bir mont da olabilir) çorap ve termal içlik gibi kıyafetleriniz yoksa Kars Gezisi öncesi alışverişe çıkın.

3- Ani Harabeleri ve Çıldır Gölü Gezisi için sizden 300 TL isteyen taksicilere aldırmadan, otel resepsiyonundan veya şehir merkezinde ki tur acentalarından 50 TL ödeyerek tur alabilirsiniz.

4- Küçük adımlar atarak dikkatli yürüyün. Her yer buz olduğu için çok dikkatli olun, bir kaza geçirip tatilinizi mahvetmeyin.

Kars Ani Harabeleri,

Ermenistan sınırında bulunan Ani Harabeleri, Kars merkeze 42 Km uzaklıkta bulunuyor. Araç kiralayarak veya turla gitmeniz gerekmektedir. Kars’ın tarihi en eskiye dayanan bölgesi olan Ani Harabeleri, çok sayıda Kilise, Cami, Katedral gibi yapılar bulunmaktadır. İpek yolu üzerinde bulunması sebebi ile tarih boyunca çok önemli bir yer olmuştur. Ani Harabeleri 10. yy da Ermeniler tarafından yapılmıştır. Ermenistan ile Ani Harabeleri arasında sadece bir nehir bulunuyor ve manzaralar muhteşem.

Ani Harabeleri Giriş Ücreti 10 TL. Ani Harabelerine Müze Kart sahipleri ücretsiz giriş yapabiliyor.

Önemli Not : Telefonlarınızı uçak moduna alın. Çünkü Ermenistan üzerinden iletişim kuran telefonunuz size kötü sürpriz yapabilir.

Ani Harabeleri
Ani Harabeleri
Ani Harabeleri
Ani Harabeleri Ermenistan Sınırı

Çıldır Gölü,

Çıldır Gölü gerçekten de çok soğuk oluyor. Sıkı giyinmenizi şiddetle tavsiye ederim. Uçsuz bucaksız gibi görünen ve bembeyaz bir tabloyu andıran Çıldır Gölü, Kars ve çevresi için son derece önemli bir turizm noktası. Bol bol fotoğraf çektirebileceğiniz Çıldır gölünde, yapmanız gereken en önemli aktivite Meşhur Çıldır Sarı Balığını avlamak ve tatmak olacaktır. Göl yanında ki restaurantın sıcak ortamında kişi başı 50 TL ödeyerek salata, turşu, içecek ve helvadan oluşan menüyü denemenizi tavsiye ederim.

Çıldır Gölü Sarı Balık
Çıldır Gölü Sarı Balık

Bir diğer Çıldır Gölü Aktivitesi ise atların çektiği kızakla göl gezisi. Fakat bu gezi her ne kadar cazip gelse de yapılmasına kesinlikle karşıyım. Bu kadar soğuk bir havada atlara işkence yapıldığını düşünüyorum. Bence siz de kesinlikle yapmayın.

Önemli Not : Çıldır Gölü Gezisi Yapacaklar, gölün keyfini çıkartmak için gölün mutlaka donmuş olması lazım. Çıldır Gölü genelikle Aralık ayı ve sonrasında donmaya başlıyor bilginiz olsun.

Çıldır Gölü
Çıldır Gölü
Çıldır Gölü Kars
Çıldır Gölü

Kars Kalesi, 

Kars küçük bir şehir. Şehrin önemli ve tarihi yerlerini yürüyerek dolaşmak mümkün. Şehrin merkezinde bulunan Kars Kalesine de biraz yokuş ve buzlu yolu tırmanarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Özelikle şehrin, Kaleden izlenen kar altında ki manzarası muhteşem. Kars Kalesi Giriş Ücreti ödemeden giriş yapabileceğiniz yerlerden birisi. Kars Kalesi 1153 yılında Selçuklular tarafından yaptırılmış. Daha sonra 2 kez, biri Osmanlılar zamanında olmak üzere onarım görmüş.

Kars Kalesi manzarayı izlemek ve bol bol fotoğraf çekmek için ideal bir yer. Fakat çok dikkatli olmalısınız.  Bazı yerler oldukça kaygan. Özelikle bayrak direğinin olduğu yer çok tehlikeli. Kale içinde bulunan kafe hem soluklanmak hem ısınmak için ideal bir yer. Kars Kalesinde ki Kafenin manzarası güzel ve dizaynı otantik, fakat fiyatları birazcık yüksek.

Kars Kalesi
Kars Kalesi Manzara
Kars Kalesi
Kars Kalesi

Taş Köprü,

Kaleden de rahatlıkla görülen Taş Köprü, Kars Kalesine çok yakın. Kaleyi gezdikten sonra Taş Köprü üzerinde yürüyüp bir kaç fotoğraf çekebilirsiniz. 1579 yılında Osmanlılar zamanında yaptırılan köprü, sel baskını sonucu yıkılmış ve 1719 yılında tekrar yaptırılmıştır. Altından geçen nehir ve kar manzaraları ile birlikte oldukça etkileyici bir görünüme sahip.

Taş Köprü Kars
Taş Köprü

Fethiye Camii, 

Rusya’nın Kars’ı işgali sırasında Kilise olarak yaptırılan Fethiye Cami işgal sonrası Cami olarak kullanılmaya başlanmıştır. Dışarıdan etkileyici bir görünüme sahip Caminin içi ise maalesef o kadar da etkileyici değil. Taş duvarlarla yapılmış Caminin görünümü gerçekten etkileyici ve fotoğraf çekmek istiyorsunuz fakat dışarıdan Caminin tamamını kadraja sığdırmak neredeyse imkansız.

Fethiye Cami, Kars
Fethiye Cami

Kars Sokakları,

Oldukça eski binalara ev sahipliği yapan Kars Sokaklarını dolaşmak çok keyifli. Kafe ve Restaurantların bazıları tarihi binalar içine açılmış.  Boş vakitlerinizde Kars Sokaklarını dolaşmanızı tavsiye ederim. Bol bol fotoğraf çekeceksiniz. Her köşe başında rastlayacağınız peynir dükkanları ise insanın iştahını kabartıyor. Hepsini deneyip, beğendiklerinizi dönerken almalısınız. Yollar genelde buz olduğu için sokakları dolaşırken de dikkatli olmakta fayda var.

Kars Tarihi
Kars Tarihi Binalar
Kars Sokakları

Kars Kafkas Cephesi Müzesi,

Kafkas Cephesi Müzesi, Kars Gezisi sırasında mutlaka uğramanız gereken yerlerden birisidir. İnsanın tüylerini diken diken yapan canlandırmalar ile adeta tarihi size yaşatıyor. Işıklandırması seslendirmesi ve canlandırmaları çok etkileyici. Özelikle Kafkas Cephesi Askerleri tarafından kullanılan çarıkların yer aldığı oda tek kelimeyle mükemmel ve çok etkileyici.

Kafkas Cephesi
Kafkas Cephesi Müzesi
Kafkas Cephesi
Kafkas Cephesi Müzesi

Kafkas Cephesi Kars Müzesi Giriş Ücreti ödemeden giriş yapabileceğiniz yerler arasında yer alıyor. Şehir merkezinde yer alan müzeye kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Benim zamanım yetmediği için Sarıkamış’ı gezemedim. Bir tam gün de oraya ayırarak hem kayak yapıp hemde kar manzaralarının keyfini çıkartabilirsiniz. Ayrıca Sarıkamış’a çok yakın olan Katerina Köşkünü de gezebilirsiniz.

Kars’da Ne Yenir?

Meşhur Kars Yemekleri, Çıldır Gölünde Sarı Balık, Kars Merkez de Kesme Aşı Çorbası, Hangel, Piti, Erişte Pilavı ve Kaz eti mutlaka denemeniz gereken meşhur yemekler. Ben genel de Hanı Hanedan Restaurantda yedim. Kars genelinde yemek fiyatları biraz yüksek olmakla beraber, asıl sorun, Kars çok turistik olduğu için yemekler lezzetini yitirmiş gibi geldi bana.

Kars Mutfağı
Kars Yemekleri
Kars Yemekleri
Kars Yemek Fiyatları

Ben en çok Pitiyi sevdim. Nohut ve kuzu incikle yapılan piti sıcak servis ediliyor. Denemenizi tavsiye ederim. Hangel ise bizim bildiğimiz mantının farklı bir versiyonu. İlk gün tüm yemekleri denedim ve sizin için fiyat listesinin fotosunu çektim. Kararı siz verin.

Sonuç olarak Kars Tarihi bir şehir. Mutlaka gidip görülmesi gerekiyor. Burayı asıl popüler yapan ise Doğu Ekspresi ile yapılan muazzam yolculuk. Siz de mutlaka bir gün Doğu Ekspresi İle Kars Yolculuğu yapmalısınız. Gidişi Ankara’dan Doğu Ekspresi ile yapıp dönüşü ise uçakla yapmak en mantıklı seçenek. 3 Gün konaklamalı bir Kars Gezisi Planı size yeterli olacaktır.

Doğu Ekspresi ve Kars Gezisi hakkında sizlerle paylaşacaklarım bunlar. Siz de soru ve görüşlerinizi yorum kısmında benimle paylaşabilirsiniz.

Hepinize Mutlu Tatiller.

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir