Zamantı Irmağı Aladağlar Milli Parkı

Doğa Harikası Kapuzbaşı Şelaleleri

Muhteşem manzaralara sahip Aladağlar Milli Parkı, İç Anadolu Bölgesi Gezilecek Yerler Listesi yapılırken ilk sıralara mutlaka konulması gereken bir doğa harikasıdır. Yol boyunca bazen görünüp bazen kaybolan Zamantı Irmağı, uzun ve virajlı Kapuzbaşı Şelaleleri yolculuğu boyunca, size kartpostallık manzaralar sunuyor. Siz de 5 dakikalık kısa molalar vererek resimlerde gördüğünüz manzaraları izleyip bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Daha önce Türkiye’nin En Güzel Şelaleleri Listesi yaparken kısaca yazdığımız Dünyanın 2. En Büyük Şelalesini, şimdi detaylı bir şekilde sizlerle paylaşacağız.

Kapuzbaşı Şelaleleri Nerede?

Kapuzbaşı Şelaleleri Ulaşım,

Kayseri’nin Yahyalı ilçesinde bulunmaktadır. Takım şelalelerin, Kayseri’nin Yahyalı ilçesine uzaklığı ise 80 Km. Kapuzbaşı Şelalelerinin yolu asfalt, fakat oldukça virajlı. Yolculuk sizi yoracak olsa da karşılaşacağınız manzaralar hepsine değecek emin olun. Özel araçla tabelaları takip ederek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Zamantı Nehri Kayseri
Zamantı Nehri, Aladağlar

Kapuzbaşı Şelaleleri Giriş Ücreti,

Kayseri Kapuzbaşı Şelaleleri Giriş Ücreti 2019 yılında aşağıdaki gibi listelenmiştir.

1 Kişi 5 TL

Öğrenci 2.5 TL 

Araç 15 TL

Minibüs 45 TL 

Aladağlar Milli Parkı Giriş Ücretini kişi başı veya araç başı olarak ödeyebilirsiniz. Eğer 3 kişiden az Kapuz Başı Şelaleleri Gezi Planı yaptıysanız, aracınızı dışarıda bırakıp şelale manzaralı kısa yolu yürüyerek, 5 TL daha az ödeyebilirsiniz. 😉

Kapuzbaşı Şelaleleri Kayseri
Kapuzbaşı Şelaleleri

Kapuzbaşı Şelalelerinde Müze Kart Geçer Mi?

Maalesef, Aladağlar Milli Parkına Müze Kart ile giriş yapılamıyor.

Kapuzbaşı Şelaleleri Genel Bilgi,

Aladağlar Milli Parkı içinde bulunan Kapuzbaşı Şelaleleri, yukarıda da belirttiğim gibi Türkiye’nin en yüksek, Dünyanın ise 2. en yüksek şelalesi olması sebebiyle pek çok doğa tutkununu tarafından ziyaret ediliyor. Bu görkemli şelalenin suyu Aladağların eriyen karlarından besleniyor. Her zaman buz gibi akan su da uzun süre kalmak imkansız. Patika yoldan şelalenin altına indiğinizde adeta mevsim değişiyor. Yazın 35 derece sıcakta bile yukarısı ve aşağısı arasında en az 20 derece fark var. Kayalık zeminde bulunan şelale yolu oldukça tehlikeli. Her yerde uyarı tabelaları var. Bunları dikkate almanızı tavsiye ederim. Kapuzbaşı Şelaleleri  5 farklı  şelaleden oluşuyor. 3 tanesi yan yana olan şelalelerin,  dördüncüsü restaurantın hemen yanında beşincisi ve en küçüğü ise araç parkının yapıldığı bölgede bulunuyor. Şelalelerin dışında  yürüyüş parkuru, piknik alanları bulunan Aladağlar Milli Parkında konaklama seçenekleri de mevcut.  Sabah erken yola çıkarak günübirlik ziyaret edebileceğiniz Milli Parkta bir gün konaklamak isterseniz, yakında bulunan otel, veya kamp alanında kalabilirsiniz.

Kapuzbaşı Şelalesi
Kapuzbaşı Şelalesi Gözleme Yapan Teyzeler

Kapuzbaşı Şelaleleri Kafe Fiyatarı,

Fiyatların uygun, manzaranın mükemmel olduğu kafeteryanın menüsünde pek çok şey bulunuyor. Fikriniz olsun diye bir kaç tanesinin fiyatlarını paylaşıyorum.

Gözleme : 8 TL

Çay : 2 TL

Dondurma Topu : 2 TL

Su Ücretsiz 🙂

İllede para verip şişe su alacağım derseniz o da 1 TL.

Derebağ Şelalesi,Kayseri

Derebağ Şelalesi Kayseri
Derebağ Şelalesi

Derebağ Şelalesi, Kapuzbaşı Şelalesi kadar görkemli ve etkileyici olmasa da buraya kadar gelmişken ziyaret edebileceğiniz bir başka yer. Takım şelalelerden birisi olan Derebağ Şelalesi de Aladağlar’dan besleniyor. Çevresinde piknik alanları bulunan Şelale, hafta sonları Kayseri ve çevre illerden gelenler tarafından daha çok tercih ediliyor. Yukarıda ki resimde gördüğünüz gibi suyu çok fazla olmasa da görüntüsü oldukça güzel. Buz gibi suyunda elinizi yüzünüzü yıkayıp serinlemek ve zorlu Kapuzbaşı yolunda kısa bir mola vermek için ideal bir yer.

Derebağ Şelalesi Nerede,

Kayseri de bulunan Derebağ Şelalesi, Yahyalı’ya 10 KM uzaklıkta. Aladağlar Milli Parkına giderken, Derebağ tabelasından içeri girip yaklaşık 5 Km gittiğinizde karşınıza çıkacak.

Derebağ Şelalesi Giriş Ücreti,

Herhangi bir ücret ödemeden giriş yapabilirsiniz.

Eğer bir doğa tutkunu iseniz mutlaka görmeniz gereken yerlerden birisi olan Kapuzbaşı Takım Şelaleleri Gezisinden asla pişman olmayacağınıza eminiz. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmında bizimle paylaşırsanız seviniriz.

Hepinize Mutlu Tatiller.

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir