Couchsurfing Nedir

CouchSurfing Nedir, Nasıl Kullanılır

Couchsurfing genelde bütçesi kısıtlı tatile çıkanlar ve gezginler tarafından kullanılan Facebook benzeri bir uygulamadır. Couchsurfing kullanarak geziniz boyunca konaklama için, herhangi bir ücret ödemekten kurtulabilirsiniz. Sistem çok basit ihtiyacınız olan sadece biraz İngilizce, birazda cesaret.

Couchsurfing Nasıl Kullanılır?

Couchsurfing Nasıl Üye Olunur?

İlk yapmanız gereken dünya üzerinde milyonlarca kişinin kullandığı Couchsurfing Sitesine Üye Olmak. Bilgilerinizi eksiksiz doldurmaya özen gösterin. Kendiniz hakkında bir kaç cümle yazın. Başlangıçta sizinle iletişim kuran olmayabilir. Çünkü insanlar sizin hakkınızda diğer gezginlerin yaptığı yorumlara bakarak evlerini size açmak isteyecektir.

Bir sorununuz var sizin hakkınızda hiç yorum yok. Bu sorunu da aşmanın en kolay yolu, eğer Couchsurfing sitesini kullanan arkadaşlarınız varsa onlardan sizinle ilgili bir kaç olumlu yorum yazmalarını rica edebilirsiniz. Bu yorumlar insanların size güvenmesine yardımcı olacaktır.

Diğer önemli ayrıntıda, bir kaç kişiyi evinizde misafir etmeniz gerekir. Evinizde konaklayan farklı ülkelerden insanların, hakkınızda yazacağı 2,3 olumlu yorum, sizinde başkalarının evinde kalmanızı kolaylıştıracaktır. Şunu unutmayın, bu sistem karşılıklı güven duygusuna dayanıyor. Mutlaka karşınızdaki insanların size güvenmesi gerekir. Gerek sizin kaldığınız evin sahibinin yaptığı yorum,  gerekse sizin misafir ettiğiniz insanların hakkınızda yaptığı olumlu yorumlar çok önemli.

Neden Couchsurfing Kullanmalıyım ?

Couchsurfing Türkiye sayesinde farklı ülkelerden insanla tanışarak, onların kültürleri ve yaşam tarzları hakkında fikir edinebilirsiniz. Dünyaya bakış açınız değişir. Farklı milliyete, farklı dillere sahip bir çok arkadaşa sahip olabilirsiniz.

Kalacağınız kişinin size sunacağı rahat bir yatağı bile olmayabilir. Kanepeye razı olacağınız zamanlarda olacak havuzlu lüks bir evde kalacağınız zamanlarda. Bu gittiğiniz ülkeye ve sizi misafir eden kişinin maddi durumuna göre değişir. Genel olarak gezginlerin kullandığı bir uygulama olduğunu unutmayın beklentinizi yüksek tutmayın. 😉

Couchsurfing Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler,

Sizi çok fazla sıkmadan bir kaç önemli noktayı hatırlatayım,

Konaklamanız için ev aramaya mümkün olduğu kadar önceden başlayın. Çünkü gittiğiniz şehirde sizi misafir edebilecek olan insanlar başkalarına söz verebilir.

Çok sayıda insana site üzerinden mesaj atarak beklemeye geçin. Eğer kalacak yeri bulursanız diğer mesajları iptal edin. İlk etapta direk mesaj atmaktan kaçının.

Evi ayarladığınız zaman adres bilgilerine Google Maps den bakın. Ekran görüntüsünü alın. İletişim bilgilerini telefon numarası Watsapp, Line v.s mutlaka alın.

Evinde kalacağınız insanların kurallarına, size saçma gelse bile mutlaka uyun.

Önemli Not : 

Evinde kalacağınız insanların muhtemelen ilk tanışacağı Türk siz olacaksınız. Sizin hakkınızda olumlu düşünmelerini sağlamalısınız. Sizin hakkınızda ki olumsuz düşünceler tüm Türklere olumsuz bakmalarına sebep olacaktır. Bir nevi Ülkemizi temsil ediyorsunuz. bize yakışanı yapın. 😉

 

 

 

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir