Çıralı, Antalya Gezi Notları

Kategori: Akdeniz Bölgesi, Antalya | 0

Bugün sizlerle Antalya Gezilecek Yerler arasında, tertemiz denizi ve muhteşem doğasıyla her daim ilk sıralarda yer alan Çıralı Gezi Notlarını paylaşacağım. Çıralı’nın komşusu Olimpos Gezi Notlarını daha önce sizlerle paylaşmıştım. Birbirine yürüyüş mesafesinde olan Çıralı ve Olimpos’a Plajdan geçiş yapılabiliyor. Olimpos’un Plaj Girişinde Antik Şehir olması sebebiyle denize daha güzel bir yürüyüş yolu ile ulaşılabiliyor. Eğer Çıralı’da konaklıyorsanız Olimpos Antik Şehri ve Plajını gezmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Çıralı Nerede,

Akdeniz Bölgesinde, Antalya il sınırları içinde yer alan Çıralı, doğası ve denizi ile kendine hayran bırakacak güzelliktedir. Çıralı,Antalya’nın Kemer ilçesine bağlıdır. Bazı İllerin Çıralı’ya mesafesini aşağıda listeledim.

Antalya- Çıralı Arası Mesafe 83 Km.

İstanbulÇıralı Arası Mesafe 760 Km

Ankara-Çıralı Arası Mesafe 560 Km

Çıralı’ya Nasıl Gidilir?

Özel aracı ile Çıralı’ya gidecek olanlar, Antalya Kumluca yolunu takip edip, Çıralı sapağından itibaren 7 Km süren çam ağaçlı yoldan geçerek ulaşabilirler. Çıralıya Otobüsle Ulaşım sağlayacak olanlar, Antalya-Kumluca otobüslerine binerek 1,5 saatlik bir yolculuk ile Çıralı yol ayrımına ulaşabilir. Buradan Çıralı minibüslerine binerek kolayca ulaşım sağlayabilirler. Antalya-Çıralı Otobüs Ücreti 15 TL.

Çıralı’da Ne Yenir?

Çıralı’da her damak tadına ve her keseye uygun yemek bulmak mümkün. Aşağıda ki resimde göründüğü gibi içecekle birlikte sunulan menülerin fiyatı 25 TL. Bana göre fiyatlar bir tatil beldesine göre çok uygun ve lezzetli.

Çıralı Yemekleri
Çıralı, Antalya

Çıralı’da Nerede Kalınır?

Çıralı’da konaklama seçenekleri genellikle butik otel, pansiyon ve bungalovlardan oluşuyor. Çıralı Plajı yakınında bulunan bu yerlerin neredeyse tamamı portakal bahçeleri içine yapılmış. Bu tesislerin çoğu lüks olmasa da her türlü ihtiyacınızı karşılayacak şekilde dizayn edilmiştir. Çıralı’da Otel Fiyatları ise 80-120 TL arasında değişiyor.

Çıralı Gezilecek Yerler,

Yukarıda da belirttiğim gibi Olimpos ile çok yakın olan Çıralı’nın gezilecek yerleri de Olimpos ile aynı. Genelikle millet olarak çevre gezilerini çok sevmeyiz. Tatillerimizi kaldığımız yer ile plaj arasında geçiririz. Bu satırları okuyor ve gezilecek yerleri araştırıyorsanız siz bu sınıfa girmiyorsunuz demektir. 🙂

Olimpos ve Çıralı Plajı,

Olimpos Plajı
Antalya Plajları

Tabi ki Çıralı’ya tatile gidenlerin ilk tercihi muhteşem plajları olmalı. Denizi berrak ve tertemiz fakat plajı taşlık olduğu için mutlaka deniz ayakkabısı ile plaja gitmenizi tavsiye ederim. Benim en sevdiğim plajlardan birisidir. Özellikle Olimpos tarafından giriş yaparsanız, antik kalıntılar ve nehir yol boyunca size eşlik edip harika manzaralar sunuyor.

Olimpos Antik Kenti,

Olimpos Antik Kenti
Olimpos Antik Kenti

Olimpos Antik Kenti, yaşanan deprem ve afetler sonucu oldukça hırpalanmış. Özelikle Olimpos Antik Tiyatrosu yıkılmış taş taş üstünde kalmamış. Fakat Antik kalıntıların plaj yoluna kattığı değer paha biçilemez. Çıralı’ya kadar gelmişken Olimpos’u gezmeden gitmek olmaz. Olimpos Antik Kenti Giriş Ücreti, 15 TL. Müze Kart sahipleri ücretsiz olarak giriş yapabilir.

Yanartaş Mağarası,

Yanartaş Mağarası, Çıralı’ya yaklaşık 3 km uzaklıkta bulunuyor.Yürüyerek ulaşmak oldukça zor. Araç ile gitseniz dahi bir süre yürümek zorunda kalacaksınız bilginiz olsun. Yanartaş Mağarasının özelliği toprak altından çıkan gazların uzun yıllardır aralıksız yanmasıdır. Özellikle akşam vakti manzara gerçekten çok güzel görmenizi tavsiye ederim.

Phaselis Plajı Ve Antik Kenti,

Phaselis Koyu
Phaselis Plajı

İşte size bir başka muhteşem plaj daha. Antik Kent içinde çam ağaçları arasında denize girebileceğiniz çok farklı bir atmosfer. Phaselis Antik Kenti günümüze kadar sağlam bir şekilde gelmeyi başarmıştır. Phaselis Antik Kenti Giriş Ücreti 30 TL. Müze Kart sahipleri ücretsiz olarak giriş yapabiliyor.

Şimdilik Çıralı Tatili ile ilgili sizlerle paylaşacaklarım bunlar. Zamanınız varsa günübirlik bile olsa en az bir kez gitmelisiniz. Hepinize Mutlu Tatiller.

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir