White Temple

Chiang Rai Gezi Notları

Kategori: Asya, Chiang Rai, Tayland | 2

Laos ile komşu olan Chiang Rai’ yi herkes gibi bende meşhur beyaz tapınağı sayesinde öğrendim. Chiang Rai  Tayland gördüğüm en güzel ve sakin şehirlerden biriydi. Chiang Mai ye 200 km mesafede olan küçük şirin Chiang Rai’ye otobüsle ulaşım sağlayabilirsiniz.. Rotanıza yada seyahat planınıza göre ister Chiang Mai üzerinden otobüsle, isterseniz de direk uçuşla pek çok yerden kolayca ulaşabilirsiniz. White Temple’a (Beyaz Tapınak) Chiang Mai’den bile tur alabilirsiniz. Benim tavsiyem buraya kadar gelmişken Chiang Rai’de 2 gün kalarak diğer güzelliklerini de görmeniz.

Konaklama konusunu dert etmeyin gecelik 80 tl ye 2 kişi gayet iyi otellerde konaklayabilirsiniz. Bazı oteller kahvaltı dahil de olabiliyor. Eğer sizde kahvaltı dahil bir otel bulabilirseniz, Chiang Rai Gezisi oldukça makul bir fiyata gelecektir.

Tayland genelinde olduğu gibi Chiang Rai’de ucuz masaj yaptırmak için ideal yerlerden birisi.1 saatlik Thai masajını 150-200 Bahta yaptırabilirsiniz. Ayrıca merkezde çok güzel cafe ve restaurantlar var. Akşamları yemeğinizi yedikten sonra gece pazarlarını dolaşarak hediyelik eşyalar alabilirsiniz.

White Temple, Beyaz Tapınak Chiang Rai

Chiang Rai, White Temple (Beyaz Tapınak )
Chiang Rai, White Temple (Beyaz Tapınak )

Mimari harikası,eşi benzeri olmayan bu muhteşem tapınağı kelimelerle anlatmak imkansız. Adında anlayacağınız gibi tapınakta sadece beyaz renk kullanılmış ve ortaya bu müthiş sanat eseri çıkmış. Halen tamamlanmamış tapınağın, siz gezerken belli bölümlerinde çalışmalar sürüyor. Giriş ücreti 50 Baht Turla buraya gelmek isteyenler için tur fiyatları 1000 baht civarında. Ben turla gelmedim, gerekte yok bence. Her detayı o kadar özenerek yapılmış ki, aşağıdaki fotoda gördüğünüz binanın wc olduğunu fark edince şaşırmamak imkansız.

Bu Binanın Wc Olduğuna İnanabiliyor musunuz.
Bu Binanın Wc Olduğuna İnanabiliyor musunuz.

Bahçesinden, önündeki küçük gölete kadar her yerinde fotoğraf çekmekten kendinizi alamayacağınız bu tapınakta dilekte dileyebilirsiniz. Fotoğraflara bakarak her ayrıntının nasıl sanat eserine dönüştüğünü sizde görebilirsiniz. Tüm tapınağın el işçiliğiyle yapıldığını öğrenince hayranlığım bir kat daha artıyor.

Doi Tung,

Doi Tung,Chiang Rai
Doi Tung,Chiang Rai

Chiang Rai de ikinci durağım ise Doi Tung oldu. Doğaya çiçeklere aşıksanız kaçırmayın.Bir birinden güzel, rengarenk çiçekler içindeki bu parkta fotoğraf çekmekten yoruldum diye bilirim.

Singha Park,

sigha park chaing rai Çay Bahceleri
Singha Park Chaing Rai

İçinde göl ve çay bahçeleri olan bu parkta tepede bulunan cafe de, kendi ürettikleri çayı yudumlarken manzarayı izlemenin tadına doyulmuyor. Cafe içinde bulunan mağazadan çeşit çeşit çayları deneyip hediye olarak sevdiklerinize alabilirsiniz. Ayrıca içeride macera arayanlar için zipline da var. Chiang Rai’ye tepeden bakma fırsatını kaçırmayın. 😉

Chiang Rai benim en sevdiğim yerlerden biri oldu. Sizinde yolunuz düşerse gezip görülecek bir çok yeri olan bu şehre bir kaç gün ayırmayı ihmal etmeyin.

Hepinize eğlencesi bol tatiller. 😉

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

2 Responses

  1. Maysa

    White temple not have time to stop build
    Now also continue build
    Chiangrai is the best place in you heart ❤️
    Just come here mountain city

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir