Chiang Mai Gezi Notları

Kategori: Asya, Chiang Mai, Tayland | 0

Bundan yıllar önce bana sorsalar deniz olmayan bir yerde yapılan tatil, tatil değildir derdim. Bu düşüncemi değiştiren iki yer oldu. Birisi bana göre Türkiye’nin göz bebeği Kapadokya diğeri ise muhteşem manzaralar sunan Tayland’ın  Chiang Mai şehridir. Gece Pazarları, tapınakları,büyüleyici manzaraları ve her zaman gülümseyen sıcak kanlı insanlarıyla size eşsiz bir tatil sunar. Ben 2 gün kaldım ama sizin zamanınız varsa daha fazla vakit ayırın pişman olmayacaksınız.

Doi Sutep Tapınak

Chiang Mai Gezilecek Yerler,

Chiang Mai Gece Pazarı,

Saatlerce sıkılmadan vakit geçirebilirsiniz. Bir birinden farklı Tayland yemeklerini deneyip alışveriş yapabileceğiniz bir yer. Eğer iyi pazarlık edebiliyorsanız çok ucuza çok güzel şeyler alabilirsiniz.Benim size tavsiyem mutlaka meşhur thai ipeğinden şallar almanız. Kalitesine göre 70 Bahtdan başlayıp 1000 bahta kadar fiyatlar var. Zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacağınız çok renkli ve hareketli gece pazarları Tayland’ın en meşhur ve ilginç yerlerinin başında geliyor. Yeni tatlara açıksanız burada deneyecek çok fazla yeme içme alternatifi bulacaksınız. Benim size tavsiyem Papaya Salatası, içinde domates,papaya,marul,havuç,fıstık ve çili biber var. Yalnız dikkat 1 çili biber bile sizi kavurmaya yeter size sorduklarında ona göre isteyin. 🙂 Tropikal meyvelerden her fırsatta denemeyi de ihmal etmeyin.

Pongyang Hill Cafe – Mon jam, Chiang Mai

Chiang Mai Mon Jam, 

Oldukça uzun ve sürekli tırmanarak geçen bir yolculukla ulaşacağınız Mon Jam manzaraları ve oksijeniyle sizin dengenizi bozacak kadar muhteşem bir doğaya sahip. Kelimelerle anlatmak o kadar zor ki ben en iyisi bir kaç fotoğrafla size göstermeye çalışayım. Bu arada ben Chiang Mai ve Chiang Rai gezisinin tamamını arabayla yaptım. Eğer sağdan akan trafikte sıkıntı yaşamıyacağınıza inanıyorsanız size de arabayla gezmenizi  tavsiye ederim.

Mon Jam Yerel Kıyafetleriyle Tayland’lı Çocuklar

Chiang Mai Doi Suthep : 

Budizm’e, mimari harikası tapınaklara ve tabi ki manzaralara merakınız varsa tam size göre bir yer. Biraz merdiven çıkarak ulaştığınız bu yer sizi başta yorsa da gördüğünüz her şey size bunu unutturuyor. Bu dağ en altta ki fotoğrafta gördüğünüz gibi pırıl pırıl altın rengi bir tapınağa ev sahipliği yapıyor. Bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Her tapınak da olduğu gibi burada da bir birinden güzel tütsü kokularını içinize çekin. Tabi tütsüyü benim kadar seviyorsanız. 🙂 Vaktiniz varsa dağ da bulunan şelaleyi ve parkı ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

 

Chiang Mai’de Ne Yenir ? Chiang Mai Yeme İçme Fiyatları

Yemek konusunda size özellikle gitmenizi tavsiye edeceğim bir yer var. Mutlaka uğrayın çünkü harika organik ürünlerden yemeklerini yapan Ohkajhu Restaurant bizim damak zevkimize de uygun bir çok yemeği menüsünde bulunduruyor. Gece Pazarlarında ve Chiang Mai Şehir merkezinde çeşit çeşit yemekleri kolaylıkla bulabilirsiniz. Tayland’da yeme içme zannedildiği kadar büyük bir problem değil.

Ohkajhu Restaurant

Chiang Mai Nasıl Gidilir ? Chiang Mai Ulaşım

Bangkok’dan uçakla 1 saat mesafedeki Chiang Mai gidiş geliş biletimi Bangkok Airways’den 150 tl ye aldım. Ben sadece 2 gün ayırabildiğim Chiang Mai seyahatimden istediğim bir çok şeyi yapamadan döndüm. Çünkü asıl hedefim Chiang Rai’de ki White Temple’ı görmekti. İlk fırsatta Chiang Mai’ye tekrar gitmek ve bana göre yarım kalan bu geziyi bitirmek planlarım arasında.  Siz benim gibi yapmayın en az 5,6 gün ayırın sonradan pişman olmayın. 😉

Doi Suthep
Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir