Büyükada Gezi Notları

Kategori: İstanbul, Marmara Bölgesi | 0

Burgazada Gezi Notlarından sonra bugün de Prens Adalarının en büyüğü olan Büyükada Gezi Notlarını sizlerle paylaşacağım. Belki siz de benim gibi merak edersiniz,  Büyükada’da çok sayıda  Prinkipos adında dükkana rastlamanızın sebebi, Büyükada’nın Eski Adının Prinkipos olmasıdır. Adanın yüz ölçümü yaklaşık 5.5 Km. Büyükada’da Gezilecek Yerlerin sayısı oldukça fazla. Daha hızlı ve keyifli bir şekilde gezmek isteyenler için tavsiyem bisiklet kiralamaları olacaktır. Hayvanlara işkence edilmesine karşı olduğum için fayton turlarını kesinlikle tavsiye etmiyorum. Ben Büyükada Gezi Planıbir gün kalacak şekilde ayarladım. Eğer imkanınız varsa size de adanın sakin ve huzurlu havasını biraz daha solumanızı tavsiye ederim.

Büyükada Vapur Saatleri İçin Tıklayın.

Büyükada Gezilecek Yerler,

Büyükada da Gezilecek Yerlerin sayısı oldukça fazla. Sizin Büyükada için ayırdığınız zamana göre seçim yapmanız gerekebilir. Eğer günübirlik geldiyseniz ve amacınız yüzmek ise plajları gezerek gezinizi tamamlayabilirsiniz. Adada çok sayıda Halk plajı bulunuyor. Eğer amacınız adayı gezmek ve yeni yerler görmekse aşağıda ki listeden dilediğinizi seçerek ada turu yapabilirsiniz.

Aya Yorgi Kilisesi,

1751 yılınnda inşa edilen ve Büyükada’nın en eski yapılarından birisi olan Aya Yorgi Kilisesi, zorlu bir yolculuk sonunda ulaşabileceğiniz bir tepede. İskeleden kiraladığınız bisikletle, adanın muhteşem evlerini seyrederek yapacağınız 15 dakikalık yolculukla Aya Yorgi Kilisesine gidilen yolun başlangıcına geliyorsunuz. Bisikletinizi burada kilitleyerek yola yürüyerek devam etmeniz gerekiyor.

Önemli Not: Bisikleti kiraladığınız yerden kilit istemeyi ihmal etmeyin.

Aya Yorgi Kilisesi Manzarası
Aya Yorgi Klisesi Manzarası

Yürüyerek yaklaşık 30 dakika süren yolculuğun tamamı parke taşla döşenmiş orman içinden devam ediyor. Yanınıza su almayı ihmal etmeyin. Yürümekte zorluk çekenler, bisikleti bırakacakları yerde bulunan restaurantlarda oturup bekleyebilirler. Bu zorlu yol sonunda karşılaştığınız manzara ise tek kelimeyle mükemmel. Büyükada Gezisi Listenizde Aya Yorgi Kilisesi mutlaka olamalı.

Hamidiye Camii,

Büyükada da bulunan bir diğer tarihi yapı ise Hamidiye Camii. Adanın merkezine yakın konumda bulunan Hamidiye Camine yürüyerek gidebilirsiniz. Hafif yokuş yolu tırmanırken adanın birbirinden güzel konaklarını inceleyip fotoğraf çekebilirsiniz.

Hamidiye Camii Büyükada

Büyükada Plajları,

Yukarı da belirttiğim gibi yüzmek isteyenler için ada da çok sayıda plaj bulunuyor. Çoğu ücretli olan plajlara ortalama 40,50 TL ödeyerek girebilirsiniz. Büyükada Bulunan Plajlardan bazıları, Büyükada Yörük Ali Plajı, Büyükada Prenses Koyu Plajı, Büyükada Nakibey Plajı, Büyükada Aya Nikola Halk Plajı dır.  Hemen belirteyim hafta sonları plajlar çooooook kalabalık oluyor.

Büyükada Sokakları,

Büyükada’ya gidip ne yapmalıyım diye düşünmeyin. İsterseniz hiç bir şey yapmadan adanın birbirinden güzel ve huzurlu sokaklarında kaybolun. Eğer bahar aylarında giderseniz çiçek kokularını içinize çekerek ruhunuzu doyurun. Araç kullanılmayan Büyükada da tek duyacağınız ses faytonların ve kuşların sesi olacak.

Büyükada Sokakları

Eski Rum Yetimhanesi,

1964 yılında yetimhane kapatılana kadar kimsesiz Rum çocuklarına ev sahipliği yapan yetimhane, bugün bile ihtişamını koruyor. Aya Yorgi’den sonra bir başka tepeye kurulmuş yetimhanenin kendisi kadar manzarası da muhteşem.

Büyükada’da Ne Yapılır?

Büyükada’ya gittiyseniz bunları yapmadan dönmeyin.

1- Dondurma Yiyin.

2- Bisiklet Kiralayın,

3- Yürüyüş Yapın

4- Yüzün

Büyükada Konaklama, 

Ben kampanya yakalayarak 2 kişi 90 TL ye Pelit Butik Otelde kaldım. Çalışanlar oldukça yardımsever ve güler yüzlü her hangi bir sorununuz olursa yardımcı oluyorlar. Ben çatı katında bir oda da kaldım. Aşağıda ki resimde görüldüğü üzere küçük ve şirindi.

Büyükada Otelleri

 

Büyükada’ya Ne Zaman Gidilir?

En güzel zamanı bana göre Nisan ve Mayıs aylarıdır. Gezmek için harika zaman. Hava çok sıcak değil. Ada çok kalabalık değil. Eğer yüzmek isterseniz yaz aylarını tercih etmelisiniz.Size tavsiyem yazın gidecekseniz,imkanınız varsa hafta içi gidin.

Bugüne kadar bir Büyükada Gezisi planlamadıysanız, ister konaklamalı olsun ister günübirlik olsun en kısa zamanda yapmalısınız.

Hepinize Mutlu Tatiller.

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir