Bozcaada

Bozcaada Gezi Rehberi

Kategori: Bozcaada, Marmara Bölgesi, Türkiye | 0

10 senedir her yaz gittiğim ve adım adım yürüyerek heryerini dolaştığım, en sevdiğim tatil yerlerinden birisi Bozcaada. Öncelikle Bozcaada diyince aklıma gelen ilk şey pahalılık onu belirteyim. Bozcaada ufak bir yer olduğu için özellikle bayram tatillerinde kalabalığı hiç çekilmiyor ama sakin zamanlarda tam kafa dinlemelik bir yer.

Bozcaada Kalesi
Bozcaada Kalesi

Çanakkale’den Geyikliye oradan da feribotla adaya geçtiğinizde limandan itibaren içinizi huzur kaplamaya başlıyor. Adanın merkezi liman tarafında ama plajları adanın diğer ucunda bulunuyor. Bayram tatilinizi Bozcaada’da geçirecekseniz önceden hem restaurant hemde otel rezervasyonlarınızı mutlaka yaptırın. Orda nasıl olsa bir yer bulurum diye sakın gitmeyin açıkta kalırsınız benden uyarması.

Bozcaada Limanı
Bozcaada Limanı

Plajları ile başlayacak olursam adanın en meşhur plajı Ayazma. Arabanız yoksa ki arabasız gitmenizi tavsiye etmem çünkü her yerini görmek için taksi tutmanız gerekir ve buda size çok pahalıya patlar. Çünkü ada içinde taksilerde taksimetre diye bir şey yok. Her yerin bir fiyatı var ve fiyatlarda ateş pahası. Siz yinede arabasız geldiyseniz merkezden minübüsler ile Ayazma’ya ulaşabilirsiniz. Birkaç yıl önce 5lira idi ama bu sene ne kadar şuan emin değilim. Bence arabanız yoksa minübüsü filan boşverin adanın çıkışında bekleyip ototstop çekin. 2 arabadan birisi mutlaka duracaktır. İlk zamanlar ben öyle yapıyordum ve hatta adayı yürüyerek gezerken bile yanımdan geçen araçlar devamlı durup istersem götürebileceklerini söylüyorlardı.

Ayazma Plajı
Ayazma Plajı

Ayazma adanın en bilindik ve en büyük plajı. Bu yüzden çok kalabalık oluyor. Sonuçta Bozcaada bir ada ve her yeri deniz o yüzden denize girmek için illede bir plaja ihtiyacınız yok aslında 🙂 Ben size hem daha sakin, hemde daha güzel olan diğer plajları tavsiye ediyorum.

Akvaryum Koyu
Akvaryum Koyu

Hangi plajlar bunlar derseniz ilki ve adanın bence en güzel plajı Akvaryum Koyu. Bundan 10 sene önce kimsenin bilmediği bir yerdi ama zamanla insanlar keşfetti ve bayram zamanlarında Akvaryum’da bile artık adım atacak yerin bulunamadığı zamanları gördüm.

Poyraz
Poyraz

İkinci olarak Poyraz var. Burasıda Akvaryum Koyu’na giderken daha gelmeden yanından geçtiğiniz bir koy. Burası çok daha sakin ve denizide kumluk olması sebebiyle bence ideal. Zaten Akvaryum Koyu’na giden yol yukarıdan geçtiği için pek çok koyu kuşbakışı görüceksiniz. Hangisi hoşunuza giderse birinde durun ve denizin tadını çıkarın.

Habbele Plajı
Habbele Plajı

Üçüncüsü Habbele, Ayazma Plajını geçip adanın arka tarafına doğru giden yolun üzerinde bulunan bir plaj. Burasıda sakin olduğu için Ayazmaya alternatif olarak tercih edilebilir. Dediğim gibi adanın heryeri deniz araba ile adanın etrafını bir dönün ve beğendiğiniz yerleri kafanızda belirlersiniz zaten.

Bozcaada Tepesi
Bozcaada Tepesi

Adanın her yerini görebileceğiniz en yüksek tepesine de çıkarak adayı bayağı yüksekten keşfedebilirsiniz. Yolu kötü ve dolambaçlı ama en tepeye ulaştığınızda arkanızda Gökçeada önünüzde Çanakkale çok güzel bir manzara sizleri bekliyor olacak. Adanın belli zamanlarda maraton gibi bağ bozumu gibi festivalleri var. Tatilinizi o zamanlara denk getirirseniz daha eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.

Bungalows Pansiyonlar
Bungalows Pansiyonlar

Bozcaada da nerede kalınır sorusuna gelecek olursak dediğim gibi adada bir çok otel ve pansiyon mevcut. Ayrıca adada ev de kiralayabilirsiniz ki ben genelde öyle yaparım. Özellikle kalabalık gidecekseniz daha uyguna gelecektir. Ev kiraları günlük 400-500 tl civarında. Ben Ayazmaya yakın Thenedos Evlerinden ev kiralıyorum. Evler 3 katlı müstakil, kendi bahçesi ve alanı olan gayet güzel bir site içerisinde. Pansiyon fiyatları ise yoğun zamanlarda gecelik 300-400 liralara kadar çıkıyor ama sakin bir zamanda 100 liraya çok rahat yer bulursunuz.

Bozcaada Geceleri
Bozcaada Geceleri

Bozcaada gece hayatından da biraz bahsedeyim, maalesef Bozcaada’da gece hayatı yok. Yani gece hayatı beklentisi ile gelmeyin. Adada Fuska diye bir disko tarzı bir yer (tarzı diyorum disko filan değil ona yakın yani :)) birde Polente diye limana yakın adanın ve gençlerin en popüler mekanı açık hava biryer var okadar. Bozcaada tamamen kafa dinlemek için gelinecek bir yer. O yüzden kafa dinlemeye gelmek istiyorsanız sakin zamanlarda gelmenizi özellikle tavsiye ederim.

Restaurantlar Sokağı
Restaurantlar Sokağı

Bozcaada’nın restaurantları ve yemekleri pahalı ama bir okadar da güzel. Merkezde yanyana bulunan pek çok restaurant var ve buralarda rakı balık yapmanızı tavsiye ederim. Birde hemen feribot çıkışında sağda liman restaurantları var ama ben size oraları tavsiye etmiyorum. Mutlaka adanın merkezindeki sokak arasındaki hepsi yanyana olan restauratları tercih edin. Müzik eşliğinde yerel yemek ve mezelerin keyfini çıkarın.

Bozcaada Gün Batımı
Bozcaada Gün Batımı

Adaya gitmişken ada şarabını denemeden ve gün batımını izlemeden dönmeyin. Şarabınızı sandalyenizi alın ve birazda erken yola çıkarak gün batımını izlemeye gidin. Erken çıkın diyorum çünkü çok kalabalık oluyor yerinizi erkenden ayarlamış olursunuz. Gün batımına götürmek içinde minübüsler yada taksiler tur düzenliyor bunlarıda kullanabilirsiniz arabanız yoksa eğer. Benim tavsiyem arabanız yoksa yine otostop 🙂 Adanın turistleri gerçekten çok iyi ve kaliteli insanlar. Yolda birisine beni götürürmüsünüz deseniz inanın sizi çoğu kişi kırmaz. Beni defalarca farklı farklı kişiler yollarının üstü olmamasına rağmen gideceğim yere kadar bırakmışlardır. Adanın en sevdiğim şeylerinden biriside insanları oyüzden.

Şarapları Mutlaka Deneyin
Şarapları Mutlaka Deneyin

Sonuç olarak Bozcaada pahalı olmasına rağmen mutlaka gidip görülmesi, kalınması gereken bir yer. 10 yıldır her yaz giderim ve gitmeye de devam edeceğim bir yer. Herkese mutlu tatiller.

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir