AYASOFYA

Doğu Roma İmparatorluğu’nun İstanbul’da yaptırmış olduğu en büyük kilise olan Ayasofya, mimarlık tarihinin bugüne dek ayakta kalmış en önemli yapılarından birisidir. Dünya üzerinde ibadet etmek için yapılan çok az yapı Ayasofya’nın gücüne ve gizemine sahiptir. Kilise bulunduğu yere ilki 4,yy da olmak üzere üç defa inşa ettirilmiş olup, son olarak 24 Kasım 1935 günü altında Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk ve Başbakan İsmet İnönü’nün imzalarının olduğu Bakanlar Kurulu kararıyla Ayasofya müzeye çevrilmiştir.

 

Ayasofya’nın daha görkemli ve gösterişli olması için, bu yapıda kullanılan sütun ve mermerler Tarsus, Anadolu ve Suriye’deki antik şehir kalıntılarından getirilmiştir. Yapıdaki beyaz mermerler Marmara Adası’ndan, yeşil somakiler Eğriboz Adası’ndan, pembe mermerler Afyon’dan ve sarı mermerler Kuzey Afrika’dan getirilerek Ayasofya’da kullanılmıştır. Yapının iç kısmında yer alan duvar kaplamalarında; tek blok halinde mermerlerin ikiye bölünerek yan yana getirilmesi ile simetrik şekiller ortaya çıkarılmış ve damarlı renkli mermerlerin iç mekânda kullanılmasıyla dekoratif bir zenginlik oluşturulmuştur. Ayrıca, yapıda Efes Artemis Tapınağı’ndan getirilen sütunların neflerde, Mısır’dan getirilen 8 adet porfir sütununun ise yarım kubbeler altında kullanıldığı bilinmektedir. Yapıda 40 tanesi alt galeride, 64 tanesi ise üst galeride olmak üzere toplam 104 adet sütun bulunmaktadır.

Ayasofya, Fatih Sultan Mehmed’in 1453’te İstanbul’u fethetmesiyle beraber camiye çevrilmiştir. Fetihten hemen sonra güçlendirilerek en iyi şekilde korunan Ayasofya, Osmanlı Dönemi ilaveleri ile birlikte cami olarak varlığını sürdürmüştür. Yapıldığı tarihten itibaren deprem ve dğal afetlerden zarar gören yapıya, hem Roma, hem de Osmanlı Döneminde destekleyici payandalar yapılmıştır. Mimar Sinan tarafından yapılan minareler ise aynı zamanda yapıda destekleyici payanda görevi görmektedir.

Bence bu muhteşem eseri, herkesin hayatında bir kez bile olsa görmesi gerekiyor.

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir