Assos Gezi Rehberi

Kategori: Ege Bölgesi, Türkiye | 0

3 günlük Balıkesir ve Çanakkale gezimin adeta bonusu olan ve buraya daha uzun süreliğine tekrar gelmeliyim dediğim yer Assos oldu. Bozcaada dan çıktıktan sonra Balıkesir yoluna girdiğimde sağa ormanın içine Ayvacık tabelasi olan bir yol gördüm ve buradan gideyim diye girdiğim yer beni Assos’a çıkardı. Aklımda Assos’u gezmek yoktu aslında ama hem Behramkale’yi gezmiş oldum, hemde mükemmel kamp yerleri ile karşılaştım. Sizde kampı seviyorsanız Kadırga Koyunda mutlaka kamp yapmalısınız.

Kadırga Koyu
Kadırga Koyu

Neyse Assosa dönecek olursak Osmanlı döneminde kurulan Behramkale köyü, antik şehir olarak Assos içerisinde yer alıyor. Behram Kale Köyü antik kent surları içinde yer alması ile ayrı bir ilgi çekiyor. Yaklaşık 150 tane hanesi olan bu alanın 30 senedir sit alanı olarak koruma altına olduğunu öğrendim. Köyde restoran ve konaklama alanları rahatlıkla bulunabiliyor. Behramkalenin tepede oluşu manzarasınıda bir hayli güzel yapıyor. Bir noktaya kadar araba ile çıktıktan sonra yukarı yürüyerek kalenin içini gezebilir ve hediyelik eşyalarda alabilirsiniz.

Behramkale
Behramkale

Peki Assos’a nasıl gidilir?. Araba ile gelecekseniz ister benim gibi Tekirdağ üzerinden Çanakkale ve oradanda Ayvacık tabelasını takip edebilirsiniz. İkinci bir yol Bursa üzerinden Balıkesir Edremit devam ederek Akçay çıkışından Çanakkale yoluna girerken sola dönerek sahil yolu ile ulaşabilirsiniz.
Otobüs ile gelecekseniz köye ulaşım için öncesinde Çanakkeleye ulaşarak her saat başı kalkan Assos otobüsleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz.
Uçakla gelecekseniz işiniz biraz daha zor olucak çünkü havaalanından önce Çanakkale merkeze, oradan da yine Assos otobüslerine binmeniz gerekecek.

Hüdavendigar Köprüsü
Hüdavendigar Köprüsü

Günübirlik gezi için Assos’un tarihi yerlerini gezebilir, Assos Antik Kenti, Assos Limanı, Apollon, Hüdavendigar Camii ve Köprüsünü ziyaret edip balık restaurantlarında balık ve yerel ege zeytinyağlılarını tadıp akşam dönebilirsiniz. Birkaç gün kalma niyetinde iseniz ve ilk girişte dediğim gibi kampı seviyorsanız Kadırga Koyu’nda kalabilir yada çevredeki otellerde konaklayabilirsiniz.

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir