Aspendos Tiyatrosu Ve Antik Kenti Gezi Notları

Kategori: Akdeniz Bölgesi, Antalya, Türkiye | 0

 

Aspendos Antalya
Aspendos Tiyatrosu

Sadece Türkiye’nin değil, Dünyanın en iyi korunagelmiş tiyatroları arasında yer alan Antalya Aspendos Tiyatrosu, her yıl yerli ve yabancı binlerce turistin ziyaret ettiği en önemli Roma Dönemi eserleri arasında yer alıyor. Yıllardır gitmek istediğim ama bir türlü gidemediğim Aspendos Tiyatrosu Gezisi Planı, nihayet bu yıl Ekim ayında planladığım Antalya Gezisi sırasında gerçekleşti. Şimdi Aspendos Antalya Gezi Planı yapacak olanların aklına takılabilecek, Aspendos Nerede? , Aspendos Tiyatrosu Giriş Ücreti, Aspendos Antik Kenti Giriş Ücreti, Aspendos Tiyatrosunda Müze Kart Geçer Mi ?,  Aspendos Tarihi, Aspendos Tiyatrosu Ulaşım gibi sorulara cevap vermeye çalışacağım.

Aspendos
Aspendos Tiyatrosu

Aspendos Tarihi Ve Aspendos Gezilecek Yerler,

Aslında Aspendos Antik Kenti Tarihi, Aspendos Tiyatrosu Tarihine göre çok daha eski. Antik Kent bu bölgenin en büyük nehirlerinden birisi olan Köprüçay (Eski adı ile Antik Eurymedon) kenarına kurulmuştur. Aspendos Antik Kenti, tarihe Eurymedon Savaşı olarak geçen, İ.Ö. 467  yılında Yunanlılar ve Persler arasında yapılan savaş ile geçmiştir. Yunanlıların kazandığı Eurymedon Savaşı sonrası, şehrin yönetimi ek çok kez el değiştirmiştir. Bir dönem Büyük İskender tarafından da fetih edilen Aspendos en parlak dönemini tüm Akdeniz Bölgesinde ki antik şehirlerde olduğu gibi Roma İmparatorluğu zamanında yaşamıştır.

Aspendos Antalya
Aspendos Tiyatrosu

Aspendos Antik Tiyatrosu Hakkında Bilgi,

İmparator Marcus Aurelius zamanında (İ.S. 161–180) Theodoros’un oğlu mimar Zenon tarafından yapılmıştır. Tiyatro girişinde ki yazılara göre Aspendos Tiyatrosu, şehrin zengin iki kardeşi tarafından yaptırılmıştır. Aspendos Tiyatrosu 15 bin kişi kapasitelidir. Aspendos’da, Kapadokya’da olduğu gibi yetiştirdiği atlarla nam salmıştır. Aspendos Şehri, Büyük İskender’in yaptığı kuşatma sırasında hileli yollarla direnmeye çalışmış fakat başaramamıştır. Daha sonra ise Büyük İskender’e vergi olarak altın ve Akdeniz Bölgesinin en iyi atlarının verildiği söylenir. Tiyatronun hemen arkasında Aspendos Antik Kenti kalıntıları bulunmaktadır. En son ise 1930 yılında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından ziyaret edilmiş ve onarılması için talimat verilmiştir.

Aspendos Hikayesi, Aspendos Efsanesi

Aspendos Antik Kenti Hikayesi ise oldukça ilginç ve acıklı. Rivayete göre Aspendos Kralının çok güzel bir kızı vardır. Bu güzel kızla evlenmek isteyen bir çok kişi vardır. Kral kızını evlendireceği kişinin, şehre en güzel ve en yararlı şeyi kim yaparsa o olacağını söyler. Bunun üzerine şehirde yaşayan 2 zengin ikiz kardeşden biri, şehre su taşıyan kemerleri diğeri ise sahnede yere bozuk para bile atılsa en arkadan sesi duyulacak akustiğe sahip bu muhteşem tiyatroyu yapar. Bu iki muhteşem yapıyı da çok beğenen Kral, Aspendos Tiyatrosunun sahnesinde kızını kılıçla ikiye ayırarak her bir parçayı iki kardeşe verir. Aspendos Hikayesi bu haliyle günümüze kadar gelmiştir.

Aspendos Tiyatrosu Giriş Ücreti,

Aspendos Giriş Ücreti 2019 yılı için 35 TL olarak belirlenmiştir. Gişeden aldığınız biletle, tiyatronun hemen arkasında kalan Aspendos Antik Kenti Giriş Ücreti ödemeden gezebilirsiniz.

Aspendos Tiyatrosu
Aspendos Tiyatrosu Panoramik Çekim

Aspendos Tiyatrosu Çalışma Saatleri,

Aspendos Tiyatrosu Ziyaret Saatleri,

15 Nisan / 2 Ekim

Açılış 08:00 Kapanış : 19:00

03 Ekim / 14 Nisan

Açılış 08:00 Kapanış : 18:00

Aspendos Tiyatrosu
Aspendos Tiyatrosu Kemerler

Aspendos Tiyatrosu Müze Kart Geçer Mi?

Müze Kart sahibi iseniz, Antalya’da pek çok müze ve ören yerinde olduğu gibi, Aspendos Tiyatrosu Ve Aspondos Antik Kenti Giriş Ücreti ödemeden gezebilirsiniz. Size tavsiyem Antalya’da Gezilecek Tarihi Yerler sayısı çok fazla olduğu için mutlaka müze kart çıkartmanız.

Aspendos Nerede? Aspendos’a Nasıl Gidilir?

Aspendos, Akdeniz Bölgesinde Antalya ili sınırları içinde yer alıyor. Antalya Aspendos Arası Mesafe yaklaşık 50 Km. Side Aspendos Arası Mesafe 35 Km. Alanya Aspendos Arası Mesafe 95 Km.

Antalya Aspendos Ulaşım,

Önce, Antalya Otogardan kalkan Serik minibüslerini kullanarak Serik ilçesine gelmeniz gerekiyor. Antalya Serik Ulaşım Ücreti 8 TL. Daha sonra ise Serik merkezden kalkan minibüsleri kullanarak Aspondos Tiyatrosuna Ulaşım sağlayabilirsiniz. Serik Aspendos Tiyatrosu Ulaşım Ücreti 2.5 TL

Antalya veya çevre beldelerden, Aspendos Antik Kente Toplu Taşıma maalesef bulunmuyor. Mutlaka Serik ilçesine gelip buradan Aspendos Tiyatrosuna Toplu Taşıma ile Ulaşım sağlamalısınız.

Aspendos Antik Kenti,

Aspendos Antik Kenti maalesef Aspendos Tiyatrosu kadar sağlam bir şekilde günümüze kadar gelmeyi başaramamıştır. Bunda tabi ki  Aspendos Antik Şehrinin, Tiyatrodan 400 yıl önce kurulmuş olmasının da payı var. Bölgede oluşan depremlerin bu yapıların yıkılmasında önemli bir payı var. Antik Kent içinde ki kalıntılar arasında, Çarşı, Çeşme, Kilise ve Su Kemerleri bulunmaktadır. Aşağıda ki resim ise Aspendos Antik Kenti içinde bulunan ve tiyatrodan sonra günümüze kadar kalmayı başarmış Bazilikanın resmidir.

Benim Aspendos Gezi Notları arasında aklımda kalanlar bunlar. Siz de soru ve görüşlerinizi yorum kısmında benimle paylaşa bilirsiniz.

Hepinize Mutlu Tatiller.

Aspendos Antik Kenti Antalya
Aspendos Antik Kenti
Aspendos
Aspendos Antik Kenti Bazilika

 

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir