Antik Kent Side Gezi Notları

Kategori: Akdeniz Bölgesi, Antalya, Türkiye | 0

Ekim ayında başladığım Antalya Gezisi planımın ilk durağı Side oldu. Daha öncede bir kaç kez gittiğim Side, Antik Kenti, Apollon Tapınağı, Müzesi ve Plajları ile Antalya Gezilecek Yerler arasında en çok tercih edilen tatil beldelerinden birisidir. Aslında Antalya Gezisi için Ekim aynı seçme sebebim Haziran,Temmuz ve Ağustos aylarında çok yüksek olan fiyatlarla, Ekim ayında nispeten daha ucuz olacağını düşündüğüm Antalya Tatili Maliyetini karşılaştırıp sizlere, ucuz tatil yapabilmeniz için fikirler vermekti. 13 gün süren, Ekim Ayı Antalya Tatili  Maliyeti yazısını yakında sizlerle paylaşacağım lütfen takipte kalın.

Antalya’nın Şirin Tatil Beldesi Side için 2 gece 3 günlük bir plan yaptım. Side Tatil Planında ki amacım Side Antik Kenti, Side Apollon Tapınağı, Side Müzesi, Side’ye çok yakın olan Manavgat Şelalesi gibi önemli yerleri tekrar görmek ve denize girip biraz dinlenmekti. Aynı zamanda benim gibi Side Tatil Planı yapacak olanlar için, Antalya Side Gezilecek Yerler ve Side Tatil Maliyeti hakkında bilgi vermek istedim.

Side Antalya
Side Manzara

Side Nerede?

Side, Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlıdır. Akdeniz Bölgesinde bulunan ve tarih de önemli bir liman kenti olan Side, şimdi ise gözde bir turizm merkezidir.

Antalya Side Arası Mesafe 75 Km,  Manavgat Side Arası Mesafe 5 Km,  İstanbul Side Arası Mesafe 750 Km, Ankara Side Arası Mesafe ise 500 Km

Side’ye Nasıl Gidilir?

Side turistik bir yer olduğu için ulaşım son derece rahat ve kolaydır. Antalya Side Arası Otobüsle Ulaşım sağlayacak olanlar, Antalya Otogardan Alanya otobüsüne bindikten sonra Side yol ayrımında inip servisle merkeze ulaşım sağlayabilirler. Side servisleri ücretsizdir. Antalya Side Arası Yolculuk yaklaşık 1.45 dakika sürüyor. Antalya Side Ulaşım Ücreti 15 TL. Manavgat Side Arası Yolculuk 10 dakika sürüyor. Manavgat Side Ulaşım Ücreti ise 3 TL.

Antalya Havaalanı Side Ulaşım için ise Airport Shuttle servisleri kullanabilirsiniz. Taksi veya araç kiralamak da diğer seçeneklerdir. Antalya Havaalanı Side Arası Mesafe 65 Km. Başka bir yol ise Havaalanından Antalya Alanya yoluna çıkıp buradan geçen otobüslerle Side’ye ulaşmak.

Side İçi Ulaşım,

Side yürüyerek gezebileceğiniz kadar küçük bir yer. Side Antik Kent içine araç girişine izin verilmediği için, merkeze yakın bir noktadan Side Otogar arası ring servis belediye tarafından her 15 dakikada bir ücretsiz sağlanıyor. Side Otogardan Manavgat ve Side çevresine ulaşımı minibüslerle sağlayabilirsiniz. Side Minibüs Fiyatları ortalama 3 TL civarında.

Side’de Ne Yenir?

Bu sorunun cevabı kesinlikle hiç bir şey. Sebebine gelirsek Side esnafı kesinlikle yüzünü tamamen yabancı turistlere dönmüş. Türklerle hiç mi hiç ilgilenmiyorlar. Ülkemizin ekonomik sorunlar yaşadığı şu günlerde bir çok insanın tatile ayırdığı bütçe kısıtlı. Dolar kurunun çok yüksek olması sebebiyle yabancı turistler için ülkemiz adeta bir cennet. Günlük 100 Dolar harcayarak harika bir tatil yapabiliyorlar. Biz ise tatile ayırdığımız bütçeyi çok dikkatli bir şekilde harcamalıyız. Bunu farkında olan Side esnafının neredeyse tamamı ( tabi ki istisnalar var) yerli turiste yokmuş muamelesi yapıyor. Bu benim gözlemim ve oradayken başkalarının yaşadığı bir kaç olaya şahit olmam sonucu edindiğim izlenim. Umarım sevgili esnaf arkadaşlar bir gün sırf bütçeleri kısıtlı diye insan ayrımı yapmadan hizmet verecek seviyeye gelirler.

Side Yemek Fiyatları, Tavuk Dürüm 15-20 TL arası

Side İçecek Fiyatları Alkolsüz içecek 5 TL civarı bunlar en az ödeyeceğiniz fiyatlardır.

Size tavsiyem bütçeniz kısıtlı ise üşenmeyin Manavgat Merkeze gidin. Fiyatlar Side’ye oranla çok daha uygun.

Side’de Nerede Kalınır?

Side Konaklama açısından bütçenize göre pansiyondan başlayarak 5 yıldızlı otellere kadar çok sayıda alternatif sunuyor. Merkezde bakımlı ve temiz Side Otellerini kolaylıkla bulabilirsiniz. Ekim ayında Side Otel Fiyatları ortalama sabah kahvaltısı dahil 100 TL civarında. Ben denize çok yakın Selin Motelde kaldım. Side Konaklama Maliyetim gecelik kahvaltı dahil 60 TL oldu. Sıcakkanlı bir aile işletmesiydi. Biraz eskiydi ama sadece konaklamak için seçtim ve işimi gördü. Yani ortalama Ekim ayında Side Otel Fiyatları kaldığınız otel veya pansiyonun kalitesine göre 60 ile 100 TL arasında değişiyor.

Antalya Side Otelleri
Side Otelleri

Side Gezilecek Yerler,

Apollon Tapınağı Side,

Side Gezilecek Yerler arasında ilk sırada Apollon Tapınağı yer alıyor. M.S. 150 Yılında yapıldığı düşünülen Side Apollon Tapınağı, Sanat, Işık ve Güzellik Tanrısı olarak anılan  Apollon için yapılmıştır. Tanrı Apollon, Mitolojide Zeus ve Leto’nun oğlu, Artemis’in ikiz kardeşidir. Deniz kıyısında muhteşem bir manzaraya sahip tapınak, özelikle gün batımında büyüleyici bir görünüme sahip oluyor. Fotoğraf tutkunlarının gün batımında ziyaret etmeleri gerekir. Tapınak çok güzel fakat çok kalabalık olduğu için fotoğraf çekmek oldukça zor. Side Apollon Tapınağı Giriş Ücreti ödemeden görebileceğiniz ender yerlerden biri.

Side Gezilecek Yerler
Side Apollon Tapınağı

Side Antik Tiyatro,

Side Antik Tiyatro Hakkında Bilgi

Günümüze kadar sağlam kalmayı başarmış tiyatrolar arasındadır. Roma Döneminde yapılmış tiyatro 17 bin kişi kapasitesine sahiptir. Side Antik Tiyatronun sahne binası 3 katlıdır. Tiyatro, Roma döneminde, Gladyötör ve hayvan dövüşleri için kullanılmıştır.

Side Tiyatrosu Giriş Ücreti,

Side Antik Tiyatro Giriş Ücreti 2019 yılı için 30 TL

Side Antik Tiyatro Müze Kart Geçer Mi ? 

Side Tiyatrosuna Müze Kart sahipleri ücretsiz olarak giriş yapabiliyor. Benim tavsiyem 30 TL giriş ücreti vermek yerine, pek çok müze ve ören yerine 1 yıl boyunca ücretsiz girebileceğiniz Müze kart çıkartmanız. Müze Kart Fiyatı Ve Geçen Yerler Listesi 

Side Antik Tiyatro
Side Antik Tiyatro Panoramik Çekim

Side Antik Tiyatro Ziyaret Saatleri,

15 Nisan / 2 Ekim

Yaz Açılış Saati : 08:00 Yaz Kapanış Saati : 19.00

3 Ekim / 14 Nisan

Kış Açılış Saati : 08:00 Kış Kapanış Saati : 18:00

Side Antik Tiyatro
Side Antik Tiyatro

Side Müzesi,

Side Müzesi, antik şehrin hemen girişinde bulunan, Antik Agoranın hamamında açılmış. Dolayısıyla en az içinde sergilenen eserler kadar Side Müze Binası da tarihi bir mekan. İçinde bulunan eserler arasında Roma döneminden kalma, Heykeller, Lahitler, Sütunlar ve Sunaklar bulunuyor. Deniz kıyısında muhteşem bir manzaraya sahip müzenin bahçesi de en az sergilenen eserler kadar güzel.

Side Müzesi Antalya
Side Müzesi

Side Müzesi Giriş Ücreti 2019 yılı için 15 TL

Side Müzesi Çalışma Saatleri ise yukarıda yazdığım Antik Tiyatro Giriş Saatleri ile aynıdır.

Side Müzesi Müze Kart Geçer Mi ?

Evet Müze Kart sahipleri müzeye girişlerden ücretsiz olarak faydalanabilir.

Side Müzesi
Side Müzesi Sergilenen Eserler
Side Müzesi Manzara
Side Müzesi Bahçe Manzarası

Side Antik Kenti Hakkında Bilgi,

Side Antik Dönemde, Pamfilya’nın en önemli liman kenti olarak kurulmuş. Tarih boyunca pek çok kez el değiştirmiş olan Side Antik Kenti, Büyük İskender ve Roma İmparatorluğu gibi çok sayıda farklı imparatorluk tarafından liman kenti olarak kullanılmış. Zaman zaman Korsan saldırılarının hedefi olan şehir, bir dönem korsanların istilasına uğramış ve korsan istilasından Roma imparatorluğu sayesinde kurtulmuş. Side, daha sonra Roma’ya bağlanmış ve en parlak dönemini yaşamıştır. Ticaret ve liman kenti olan Side’ye son olarak 20. yüzyıl başlarında Girit’li göçmenler yerleşerek, Antik Şehrin üstüne Selimiye Köyünü kurmuşlar. Çok sayıda Antik kalıntıya sahip Side sokaklarında, günümüze kadar sapa sağlam kalmış tarihi eserler var. Aşağıda ki resimlerde görüldüğü gibi bazı yerler camlarla kapatılarak insanların zarar vermeden üstünden geçmesi sağlanmış.

Side Antik Kent Giriş Ücreti ödemeden gezebileceğiniz yerler arasında.

Side Antik Kent
Side Antik Kent Üzerine Kurulmuş Side Çarşısı
Side Antik Kent
Side Devlet Agorası

Antalya Manavgat Şelalesi,

Side’ye çok yakın konumda ki Manvgat Şelalesi, Side Tatiliniz sırasında mutlaka uğramanız gereken yerlerden birisi. Manavgat Şelalesi ile ilgili detaylı bir yazı daha önce yazmıştım. Manavgat Şelalesi Giriş Ücreti, Manavgat Şelalesi Ulaşım gibi aklınıza gelen tüm sorular için Manavgat Şelalesi Gezi yazısına göz atabilirsiniz.

Manavgat Şelalesi
Manavgat Şelalesi, Antalya

Side Sokakları,

Side Tarihi yanında hareketli ve renkli sokakları ile de gönlünüzü kazanacak. Rengarenk dükkanlar, ışıl ışıl sokaklar, tarihi kalıntılar arasında sıkılmadan vakit geçirebilirsiniz. Çoğu deniz kenarında enfes manzaraya sahip restaurantları, her ne kadar fiyatları biraz yüksek olsa da sizin hoşca vakit geçirmenizi sağlayacak. Genelikle giyim eşyaları satan mağazalar arasında halı, meyve suyu, dondurma, restaurant ve hediyelik eşya satan pek çok mağaza bulunuyor. Ayrıca deniz kenarında yürüyüş yapıp manzarayı izleyebileceğiniz yerlerde var.

Side Antalya
Side Gün Batımı
Side Antalya
Side Sokakları

Side Plajları,

Side sahil kısmında herkesin kullanabileceği plajlar bulunuyor. Bazı bölümlere plajda bulunan kafeler tarafından konulan şezlong ve şemsiyeleri kullanmak için 20 TL civarında ücret ödemeniz gerekiyor. Siz isterseniz boş bulduğunuz yere havlunuzu sererek hiç bir ücret ödemeden denize girebilirsiniz. Plajı gayet güzel ve bakımlı. Denizi ise tertemiz. Antalya genelinde olduğu gibi plajlar sizi tatmin edecektir. Side Plajı Giriş Ücreti ödemeniz gerekmiyor.

Side Plajı Antalya
Side Plajları

Titreyen Göl Manavgat,

Benim açımdan tam bir hayal kırıklığı olan Titreyen Göl, sadece merak edip görmek isteyenlere tavsiye edebileceğim bir yer. Çevresi otellerle çevrilmiş ve hiç bir özelliği kalmamış. Titreyen Göl plaja oldukça yakın fakat oteller tarafından işgal edilmiş. Kısacası gölde yüzen ördekler ve gölün çevresinde ki sazlıkların manzarası dışında görmeye değer hiç bir şey yok. Titreyen Göl Giriş Ücreti ödemeniz gerekmiyor.

Side Titreyen Göl Ulaşım,

Öncelikle Side Otogardan Manavgat Merkeze gelmeniz gerekiyor. Side Manavgat Ulaşım Ücreti 3 TL. Daha sonra ise Manavgat Titreyen Göl minibüsüne binerek yaklaşık 40 dakikalık bir yolculukla Titreyen Göle ulaşabilirsiniz. Yolun bu kadar uzun sürme sebebi ise çevrede ki tüm otellere uğrayarak gelmesi. Manavgat Titreyen Göl Ulaşım Ücreti 3.5 TL.

Titreyen Göl
Titreyen Göl Manavgat

Benim Side Gezi Notları arasından sizinle paylaşacaklarım bunlar. Side ile ilgili aklımda kalanlar, hiç sıkılmadan gezip denize girebileceğiniz şirin bir tatil beldesi olduğu. Eğer henüz Side Tatil Planı yapmadıysanız, en kısa zamanda listenize eklemelisiniz. Siz de düşünce ve görüşlerinizi yorum kısmında benimle paylaşabilirsiniz.

Hepinize Mutlu Tatiller.

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir