Antalya Tatili

Antalya Tatil Maliyeti

Kategori: Akdeniz Bölgesi, Antalya, Türkiye | 0

Antalya Gezilecek Yerler açısından sunduğu çok sayıda seçenek sebebi ile, yurtiçi tatil planı yapılan şehirler arasında ilk sırada yer alıyor. Sezonda yani Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında oldukça yüksek olan Antalya Tatil Maliyeti, düşük sezon dediğimiz Nisan, Mayıs, Eylül, Ekim aylarında çok daha ucuza yapılabiliyor. Ben bu yıl yüksek sezon ve düşük sezon arasında ki maliyet farkını çok daha net bir biçimde gördüm. Antalya Tatilim 09 Ekim tarihinde başladı ve 21 Ekim tarihinde bitti. Antalya Merkez, Side, Manavgat, Aspendos, Kemer, Göynük, Olimpos ise Antalya Tatilim boyunca konakladığım yerler. Aşağıda yazdığım Antalya Tatili Fiyatlarının tamamı bu tarihlerde yapılan tatile aittir.

Şimdi sizlere tüm detayları ile Antalya Tatil Planı ve Maliyeti, Yurtiçi Tatil Maliyeti, Tatilde Maliyeti Düşürme Yolları, Antalya’da Eylül Ekim Ayları Tatil Maliyeti gibi konuları anlatacağım.

Side Antalya
Side Manzara

Eylül, Ekim Ayı Antalya Hava Durumu Nasıl ?

09 Ekim ve 21 Ekim arasında yaptığım, 12 günlük Antalya tatilim boyunca hava sıcaklığı ortalama 30 derece oldu. Belki de ben çok şanslıydım, yağmura rastlamadım. Hava gerçekten mükemmeldi. Gündüzleri denize girebileceğiniz ama bunaltmayan bir sıcak var, geceleri biraz serin olduğu için çok rahat uyuyabilirsiniz. Kısacası yazın 40-45 dereceleri gören hava, Ekim ayında tam tatil yapılacak kıvamda yani muhteşem oluyor.

Olimpos Antik Kenti
Olimpos Antik Kenti

İstanbul Antalya Ulaşım Maliyeti,

Antalya Tatil Masrafları arasında en ucuz olan kalem ulaşım dır. Ben, İstanbul Antalya Gidiş Biletini Pegasus’dan aldım ve  87.00 TL ödedim. Dönüş biletimi ise yine Pegasus’dan 106.00 TL ye almıştım. Yani Gidiş Geliş İstanbul-Antalya Uçak Bileti Fiyatı toplam 200 TL.

Antalya İçi Ulaşım Maliyeti,

Ben tatilim boyunca toplu taşıma kullandım. Taksi otostop veya araç kiralama gibi alternatifleri hiç kullanmadım. En çok ödediğim ücret Antalya-Olimpos ve Antalya-Side Arası ulaşım için 15.00 TL oldu. Yakın yerlere minibüs ile ulaşım için genellikle 3-5 TL arasında ödedim. Antalya İçi Ulaşım için ise 10 günlük Antalya Kart kullandım. Tramvay ve Belediye otobüslerinde geçen Antalya Kart, yolculuk başına 2.75 TL ücret alıyor. Kısacası Toplu Taşıma Kullanarak Antalya Tatili yapacaklar ulaşım için çok yüksek bir meblağ ödemeyecekler. Gurup halinde tatil yapıyorsanız (3 veya 4 Kişi), araç kiralamak da sizin için mantıklı bir seçenek olacaktır.

Antalya Havalimanı- Antalya Şehir Merkezi Arası Ulaşım, Tramvay ile çok rahat ve çok ucuz sağlanabiliyor.  Tramvay Havalimanından başlayarak Antalya’nın tüm merkezi noktalarını dolaşarak Otogara kadar gidiyor. Kısacası Antalya Merkezde kalıp tatil yapacaksanız Tramvayı sık sık kullanacaksınız. Ben Antalya Tatilimin 2 gününü merkezde kalarak Kaleiçi, Antalya Müzesi ve Düden Şelalesi gibi turistik yerleri gezerek geçirdim. Size de tavsiye ederim. Özelikle Antalya Müzesi-Kaleiçi arası yolu yürümek ve manzaraları izlemek harikaydı.

Düden Kıyı Şelalesi, Antalya
Düden Kıyı Şelalesi

Antalya’da En Ucuz Otel Fiyatları, Antalya Konaklama Maliyeti,

Antalya Tatilim boyunca konaklamalara ödediğim ortalama fiyat ise günlük oda başı 70.00 TL oldu. Bazı yerlerde 60.00 TL sabah kahvaltısı dahil (Side) kalırken, bazı yerlerde 80.00 TL sabah kahvaltısı ve akşam yemeği dahil (Olimpos) kaldım. Ben gezimin tamamını tek başıma yaptım eğer siz 2 kişi yaparsanız maliyeti daha da düşürebilirsiniz. 12 gece konaklamamın toplam maliyeti kahvaltılar dahil ( Olimpos’da akşam yemeği de dahil) 840.00 TL oldu.

Not: Tüm konaklamalarımı gittiğim gün bir kaç otelden fiyat alıp, biraz da olsa otellerle pazarlık ederek yaptım. Size de tavsiye ederim çünkü sezon sonu ve  oteller genelde boş olduğu için gelen hiç bir müşteriyi kaçırmak istemiyorlar. Eğer gurup halinde gidip 2 veya daha fazla oda tutacaksanız mutlaka sıkı pazarlık edin. 🙂

Antalya Side Otelleri
Side Otelleri

Antalya Tatili Yeme İçme Maliyeti,

Antalya Tatili sırasında yemek konusunda tek sıkıntı yaşadığım yer Side oldu. Side de Yemek Fiyatları gerçekten yüksek ve merkezde seçenekler oldukça kısıtlı. Ama geri kalan yerlerde yemek konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Kimi zaman 20 TL ödedim kimi zaman 40 TL. Bazen vasat Tavuk dürüm ve kolaya 25 TL verdim, bazen de yediğim en güzel köfte, salata, kola veya balık,salata, kola için 20 TL ödedim. Bu tamamen size ve seçimlerinize kalmış. Ama bir fiyat vermem gerekirse, ortalama bir öğün için 25 TL civarında ödersiniz.

Göynük Kanyonu Antalya
Göynük Kanyonu Yemek

Antalya Tatili İçin İp Uçları,

1- Mutlaka Müze Kart Çıkartın.

2019 Yılı İçin Müze Kart Fiyatı 70.00 TL. Ben Antalya Gezisi boyunca 210 TL civarında giriş ücreti ödemek yerine 1 yıllık müze kart çıkartarak 70 TL ödedim. Kısacası sadece bu tatilde 140 TL kar ettim. Üstelik Müze kartımı 1 yıl boyunca kullanmaya devam edeceğim. Yani Antalya Tatili için mutlaka Müze Kart alın.

2- Konaklamalarınızda Mutlaka Pazarlık Edin.

Nisan, Mayıs, Eylül, Ekim aylarında tatil planı yapıyorsanız önceden rezervasyon yapmadan odaları görerek, beğendiğiniz otelde pazarlık ederek çok daha ucuza kalabilirsiniz. Eğer gurup halinde tatil yapıyorsanız (2 veya 3 oda tutacaksanız) fiyatı siz belirlersiniz. Mutlaka sıkı pazarlık edin.

3-Plaj Giriş Ücretleri,

Şöyle örnek vereyim Antalya Kemer’de plaj giriş ücreti ve şezlong şemsiye için 25 TL istediler, ben plaj girişi, şezlong ve şemsiye için pazarlıkla 5 TL ödedim. Kısacası pazarlık ederek boş sezonda tatil maliyetinizi daha da düşürebilirsiniz.

4- Antalya Tatili Ulaşım İçin Öneriler,

Yukarıda anlattığım gibi toplu taşıma kullanmayacaksanız, mutlaka araç kiralamalısınız.  Özelikle 2,3,4 kişi seyahat edecekseniz hem konforlu hem hızlı olan araç kiralama seçeneğini mutlaka değerlendirin. Ortalama günlük 100-150 TL civarında bir ücret ödeyerek araç kiralayabilirsiniz.

12 Gün Süren Antalya Tatilim boyunca her yerde ortalama 2 gün kaldım ve sıkça yer değiştirdim. Siz de bilirsiniz ne kadar sık yer değiştirirseniz tatil maliyetiniz o kadar artar. Buna rağmen Antalya Tatili benim en ucuz ve en çok yer gezdiğim tatillerden birisi oldu.  Bu yazı ile umarım size yardımcı olabilirim.

Hepinize Mutlu Tatiller

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir