Aktarmalı Uçuşlarda Havaalanından Çıkılır Mı

Aktarmalı Uçuşlarda Havaalanından Çıkılır Mı?

Kategori: İp Uçları | 0

Biz seyahat tutkunları, ucuz bilet bulduğumuzda aktarma süreleri uzun bile olsa o bileti mutlaka alırız. Çoğu zaman, tatilde 1 günde harcayacağımız parayı havaalanında uzun aktarma süresini beklerken harcarız. Herkesin bildiği üzere havaalanların da fiyatlar normalin 2 bazen de 3 katı olabiliyor. Eğer 3 saat ve üzeri aktarma süreniz varsa kahve, yemek yada atıştırmalık bir şeyler almak kaçınılmaz oluyor. İşte bu gibi durumlarda havaalanında para harcamak yerine aynı paraya küçük bir şehir turu yaparak yeni bir şehir görmüş olacaksınız.  Şimdi Uzun Aktarmalı Uçuşlarda Havaalanı Dışına Çıkış ve Havaalanında Nasıl Vakit Geçirilir gibi aklınıza takılan sorulara cevap vermeye çalışalım.

Aktarmalı Uçuşlarda Havaalanından Çıkılır Mı?

Genellikle büyük havayolu firmaları aktarma sürelerini kısa tutarlar ve havaalanları çok güzeldir. Singapur, Qatar, Doha gibi havaalanlarından aktarmanız varsa zaten havaalanını gezmeniz bir kaç saatinizi alacaktır. Uzun aktarma süreli bir bilete sahipseniz ve aktarma yaptığınız ülke vizesiz veya seyahat için aldığınız vizeyi kapsıyorsa havalanından çıkıp şehir turu yapabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse Qatar Airways ile aldığınız Doha aktarmalı bir biletiniz var. 6 saat ve daha uzun aktarma süreniz varsa Vizesiz Gidilen Ülkeler arasında olan Qatar da kısa bir Doha şehir turu yapabilirsiniz. Hatta Danışma bankolarına biletinizi göstererek Doha Hamad International Havaalanının ücretsiz sunduğu şehir turuna katılabilirsiniz.

Uzun Aktarmalı Uçuşlarda Dikkat Etmeniz Gerekenler,

İlk yapmanız gereken bir an önce diğer uçuş bilgilerini öğrenmek olmalı. Özellikle büyük havaalanlarında aktarma uçuşunuz hangi kapıdan olacaksa onu bulup yerini öğrenmekte fayda var.

Yanınızda mutlaka pasaportunuz eğer vize isteniyorsa vizeniz, uçuş bilgileriniz ve konaklama yapacağınız yere ait belge (örneğin otel rezervasyonu, ne olur ne olmaz gittiğiniz ülkede pasaport kontrolü sırasında bazen sorabiliyorlar) bulunmalı.

İki uçuşunuz da aynı firmadan ise veya anlaşmalı Star Alliance üyesi firmalardan ise bavulunuzu dert etmeyin. Eğer değilse mutlaka pasaport kontrolünden geçerek, bavulunuzu alıp diğer uçuş için tekrar vermeniz gerekecek bilginiz olsun. İki farklı firmadan bilet aldıysanız bu konu hakkında mutlaka bilgi alın. Bagaja Alınmayan Ürünler Listesine Buradan Ulaşabilirsiniz.

Bana göre önemli bir diğer konuda, uzun aktarma sürelerinde harcanan paralar. İlk yurtdışına çıktığımda Gulf Air’den aldığım 6 saatlik bir Bahreyn aktarmam vardı. Havaalanında vakit geçirmek ve yemek yemek için 50 Dolar harcamıştım. Bu bana ders oldu. Size tavsiyem aktarmalı uçuşlarda yanınıza mutlaka atıştırmalık bir şeyler alın. 😉 Diğer bir önemli konu ise 3 ve daha fazla saatlik bir aktarmanız varsa telefonunuza, tablet veya bilgisayarınıza, yeni şarkılar, sevdiğiniz bir dizinin 1 sezonunu yada 2,3 tane film atmayı unutmayın. Uçağınızın rötar yapması durumunda, hem canınız sıkılmaz hem de sizi fahiş fiyatlı havaalanı dükkanlarından uzak tutar.

 

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir