PASAPORT BAŞVURU EVRAK VE HARÇLARI

Kategori: İp Uçları, Pasaport İp Uçları | 0

Yurt dışına çıkmak için almak zorunda olduğumuz T.C Pasaportu, üzülerek söylüyorum ki Dünyanın en pahalı pasaportudur. Gelir seviyesi bizden çok yüksek olan ülkeler bile, bizim ödediğimizin yarısı kadar ücretle pasaport verirken, maalesef bizde pasaport çıkartma Devlet tarafından yeni bir gelir kaynağı olarak görüyor.

Pasaport Çıkartmak çok pahalı evet ama aynı zamanda eskiye nazaran çok daha kolay. Bu yazıda Pasaport Harçları, Pasaport İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Pasaport Çıkartılır ? aşamalarını detaylı şekilde anlatacağız.

Pasaport Harçları, Pasaport Harç Ücretleri,

2018 Yılı Pasaport Harçları,

6 Aya kadar                :   137.40 TL.
1 Yıl için                     :    200.80 TL.
2 Yıl için                     :    327.80 TL.
3 Yıl için                     :    465.50 TL.
3 Yıldan fazla süreli  :    656.00 TL.

2019 Yılı Pasaport Harçları,

1 Yıl için                     :    248.26TL.
2 Yıl için                     :    405.00 TL.
3 Yıl için                     :    575.00 TL.
3 Yıldan fazla süreli  :    811.00 TL.

 

Pasaport Cüzdan Bedeli, 

Pasaport Cüzdan Bedeli 2018 Yılı için 108.00 TL olarak belirlenmiştir.

Pasaport Cüzdan Bedeli 2019 Yılı İçin 133.00 TL olarak belirlenmiştir.

Not : Benim size tavsiyem 10 yıllık pasaport çıkartmanız yönünde olacaktır. Eğer yurtdışına sıkça gideceğinizi düşünüyorsanız, 10 yıllık pasaport çıkartmak sizin için oldukça avantajlı olacaktır.

Vizesiz Gidilen Ülkeler Listesini Görmek İçin Tıklayın.
Pasaportsuz Gidilen Ülkeler Listesini Görmek İçin Tıklayın.

Pasaport Başvurusu İçin Gerekli Evraklar,

1-) TC kimlik numaralı Nüfus Cüzdanı ( Nüfus Cüzdanında mutlaka fotoğraf olmalı )

2-) 2 adet Biometrik Fotoğraf (5X6 cm).Biometrik fotoğraf cepheden çekilmiş, güneş gözlüksüz, arka fonu beyaz renkte olan normal bir vesikalık fotoğraftır.

3-) Pasaport Defter Bedeli Makbuzu

Pasaport Defter Bedeli Nereye Yatırılır? , Tüm Bankalar ve Emniyet Müdürlüğü içerisinde bulunan Vergi Dairesi veznesine yatırılabilir.

Önemli : Vergi tahsil alındısının “MÜKELLEF” yazılı birinci suretine “TAHSİL EDİLMİŞTİR”kaşesi ile banka görevlisinin“ISLAK İMZASININ” bulunması gerekmektedir. Dekont müracaat esnasında ibraz edilecektir. İnternetden bu hesaba havale veya EFT yapılsa bile bankalardan bizzat makbuz alınması gerekmektedir.

4-)Pasaport Harç Bedeli Makbuzu

Önemli :  Maliye Bakanlığınca her yıl belirlenen Pasaport Harç Bedeli, tüm Bankalara yatırılabilir. Dekonta “TAHSİL EDİLMİŞTİR”kaşesi basılıp yetkililer tarafından imzalanmasından sonra “MÜKELLEF” yazılı birinci nüshasının alınması gerekmektedir. Buna dair makbuz (Dekont) müracaat esnasında ibraz edilecektir. Yeni düzenlemelerle birlikte Umuma Mahsus Pasaportlar 10 yıla kadar tanzim edilebilmekte olup, 18 yaşından küçük olanlar için bu süre 5 yıl olarak uygulanmaktadır.

NOT: Pasaport alacak kişinin kaç yaşında olursa olsun pasaport müracaatına bizzat gelmesi gerekmektedir.

Pasaport Nasıl Alınır,

Daha önce  randevunuzu www.epasaport.gov.tr den alıyordunuz fakat 2018 Mart ayında .yapılan değişiklikle pasaport randevu işlemleriniz Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü İl/İlçe Müdürlükleri tarafından yapılacaktır.
Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü randevu.nvi.gov.tr adresi üzerinden gerçekleştirilecektir.

Randevu aldıktan sonra gerekli evrakları toplamaya başlayabilirsiniz. Randevu saatinizde evrakları teslim etmeden önce sizden parmak izi alınacak bilginiz olsun.

Pasaportum Ne Zaman Gelir?

Pasaportlar 1- 2 hafta içinde ( benim pasaportum 3 gün içinde gelmişti ) PTT Kargo tarafından adresinize teslim edilecektir.

 

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir